İngiltere'den Libya Elçiliğine Sınırdışı

27.07.2011 18:41
İngiltereden Libya Elçiliğine Sınırdışı
İngiltere dışişleri bakanı William Hague, Libya'nın tek meşru hükümeti olarak muhalif Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıyacaklarını açıkladı.

İngiltere dışişleri bakanı William Hague, Libya'nın tek meşru hükümeti olarak muhalif Ulusal Geçiş Konseyi'ni tanıyacaklarını açıkladı.

Hague, Konsey'in Londra'ya yeni bir Libya elçisi atamaya davet edileceğini de ekledi.

Kaddafi hükümeti tarafından atanan ve hala Londra'da olan sekiz Libya elçiliği görevlisi ise sınırdışı edilecek.

Hague, İngiltere'nin Libya'nın petrol kaynaklarından elde ettiği 150 milyon dolarlık gelirin de Geçiş Konseyi'ne yardımcı olmak için serbest bırakılacağını açıkladı.

NATO'nun hava saldırısında öncü rol oynayan İngiltere, Kaddafi'ye de defalarca iktidarı terk etmesi çağrısını yapmıştı.

İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague hafta başında Muammer Kaddafi'nin iktidardan tamamen çekilmesi kaydıyla ülkesinde kalabileceğini önermişti.

Hague, İngiltere'nin tercihinin Kaddafi'nin Libya'yı terketmesi yönünde olduğunu, fakat bu konuda kararı Libya halkının vereceğini söylemişti.

Bundan önce Fransa Dışişleri Bakanı Alain Juppe Albay Kaddafi'nin hem sivil hem de askeri her türlü yetkiyi devretmesi durumunda, eğer Libya halkı da isterse, ülkesinde kalabileceğini açıklamıştı.

İngiltere ve Fransa'nın Libya lideri Muammer Kaddafi'nin yönetimi devretmesi karşılığında ülkede kalmasına göz yumulabileceği yolundaki açıklamalarına Trablus yönetimi ise tepki gösterdi.

Libya Başbakanı Bağdadi Mahmudi düzenlediği basın toplantısında Albay Kaddafi'nin ne yapacağını bir İngiliz bakanın tayin edemeyeceğini söyledi.

Mahmudi, Libya liderinin durumunun müzakere konusu olamayacağını savundu.

BBC 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim