1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'den Katil Netenyahu'ya Taziye
İngiltere'den Katil Netenyahu'ya Taziye

İngiltere'den Katil Netenyahu'ya Taziye

Gazze'deki soykırıma karşı vicdanını ilikleyen Batı dünyası, İsrail terörünün protesto edilmesine bile izin vermiyor. Medyada eleştirel tek satıra bile izin verilmiyor. Fransa'da Gazze protestolarına katılan 38 kişi tutuklanırken İngiltere Başbakanı, öle

A+A-

7 Temmuz'dan bu yana Gazze'de bebek, çocuk ve kadınları vahşice katleden İsrail terörüne arka çıkan Batı dünyası, bu barbarlığın eleştirilmesine ve sokalarda protesto edilmesine bile tahammül edemiyor. Vicdanları ve bütün insani değerlerini ayaklar altına alan ABD, İngiltere, Fransa ve Almanya gibi ülkeler, barbarlıkta Hitler'i geçen İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'ya toz kondurmuyor. Netanyahu, Gazze saldırısı nedeniyle kendilerini Hitler'e benzeten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın sözlerinin Yahudi karşıtlığı olduğunu ABD Dışişleri Bakanı Kerry'ye ilettiğini söyledi.

OBAMA DESTEĞİNİ YİNELEDİ

Birleşmiş Milletler'in (BM) harekete geçmesini bloke eden Amerikan yönetimi, bütün kurumlarıyla İsrail'i korumaya alırken ABD Başkanı Barack Obama, Gazze'ye yönelik saldırılarla ilgili olarak 'Ne kadar gerekiyorsa o kadar sürecek' ifadesini kullanan Netanyahu'ya desteğini bir kez daha yineledi. Yönetimdeki destek medya ve diğer kurumlarda da devam ediyor. Amerikan medyasında İsrail karşıtı eleştirel tek satıra bile izin verilmezken toplumsal tepki büyümesin diye öldürülen Gazzeli bebeklerin yüzleri ise buzlanarak veriliyor.

KARŞITLIĞA GEÇİT YOK

İsrail'in vahşetine destek çıkan ülkelerden biri de sosyalist François Hollande yönetimindeki Fransa. Hollande'ın aldığı kararla Paris ve diğer kentlerde Gazze protestolarına katılan 38 kişi tutuklandı. Cumhurbaşkanı Hollande, ülkede hiçbir İsrail karşıtı eyleme göz yummayacaklarını dile getirerek, Fransa'nın herkesin bir arada yaşayabileceği bir ülke olduğunu kaydederek katliamlara sahip çıktı. Gazze'deki katliama destek veren İngiltere Başbakanı David Cameron ise İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu arayarak ölen askerler için baş sağlığı dileklerini iletti.

OLAĞAN ŞÜPHELİ KIZILHAÇ

Sadece Batılı liderler değil yardım kuruluşları da İsrail için çalışıyor. Gazzeli doktor Basman Elashi, önceki gün 100'e yakın Gazzeli'nin katledildiği Şecaiyye'ye gelen Kızılhaç hakkında 'Bana göre bu kuruluş Yahudilere Filistinlileri yavaş yavaş öldürmeleri için yardım ve yataklık ediyor' dedi. 

Katile taziye

İngiltere Başbakanı David Cameron, Gazze'de bebek ve çocukları vahşice katleden Benyamin Netanyahu'ya İsrailli askerlerin ölümünden dolayı başsağlığı diledi. İngiltere Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 'Cameron, Birleşik Krallık'ın İsrail'in kendisini savunmak için orantılı eylemde bulunma hakkına güçlü destek verdiğini yineledi' ifadesi kullanıldı.

Mısır yardımları engelliyor

Mısır, Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye girmek isteyen gönüllü sağlık gruplarının başvurularını ikinci kez reddetti. Ancak, kamuoyunda oluşan infial nedeniyle geri adım atan Sisi hükümeti, bugün kapının sadece yaralı Filistinlilerin tedavisi için açılacağını açıkladı.

Yeni Şafak

HABERE YORUM KAT