1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. LİBYA

  4. İngiltere'den 'Kara Harekatı' İması
İngiltereden Kara Harekatı İması

İngiltere'den 'Kara Harekatı' İması

İngiltere Savunma Bakan Yardımcısı Nick Harvey, Libya'ya yönelik operasyonun ne kadar süreceğinin belirsiz olduğunu kaydederek, bu ülkeye kara birliği konuşlandırma seçeneğinin ihtimal dışı tutulamayacağını söyledi.

22 Mart 2011 Salı 17:40A+A-

Harvey, İngiliz yayın kuruluşu BBC'ye yaptığı açıklamada, Libya'daki operasyonu kastederek, "Bunun ne kadar uzun süreceğini bilmiyoruz. Libya'ya kara birliği konuşlandırma seçeneği ihtimal dışı tutulamaz" dedi.

Bu arada, İngiltere'de Başbakanlıkta Libya'ya ilişkin ulusal güvenlik konseyi toplantısı yapılıyor.

İngiliz yayın kuruluşu BBC, anlaşmazlıklar dikkate alındığında NATO'nun Libya'daki operasyonun komutasını devralmasının zor gözüktüğü yorumunu yapıyor. BBC Politika Editörü Laura Kuenssberg, Libya'da NATO'nun bazı konularda yetkisi olacağı ancak operasyonu yönetmeyeceği, Afganistan'daki ISAF gibi yeni bir yapı üzerinde anlaşılabileceğini bildiriyor.

Kuenssberg, Başbakanlık kaynaklarına dayandırarak verdiği haberinde, NATO üyesi ülkelerin büyükelçilerinin Brüksel'de toplandığını ancak Türkiye'yi NATO konusunda ikna etmenin zor olması nedeniyle bir anlaşmaya varılmanın zor gözüktüğünü aktardı.(Zaman)

HABERE YORUM KAT