1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'de Telefon Dinleme Skandalı Büyüyor
İngilterede Telefon Dinleme Skandalı Büyüyor

İngiltere'de Telefon Dinleme Skandalı Büyüyor

İngiltere'de telefon dinleme skandalı ardından kapatılacağı açıklanan News of The World gazetesinin eski yayın yönetmeni ve Başbakan David Cameron'ın eski iletişim danışmanı Andy Coulson gözaltına alındı.

09 Temmuz 2011 Cumartesi 03:15A+A-

Daily Star adlı bir başka gazeteye de telefon dinleme iddialarıyla ilgili olarak baskın düzenlendi.

Bu arada Başbakan skandalla ilgili olarak polis soruşturması başlatılacağını açıkladı. Cameron ayrıca, basınla ilgili yapılacak yeni düzenlemeler konusunda tavsiyelerde bulunacak bağımsız bir komisyon oluşturulacağını bildirdi.

Rupert Murdoch'a ait 168 yıllık gazetenin, yıllar boyunca kraliyet ailesi üyeleri, siyasetçiler ve sporcular dahil en az dört bin kişinin telefonlarını dinlediği tahmin ediliyor.

2003-2007 yılları arasında gazetenin genel yayın yönetmeni olan Coulson, skandalın patlak vermesi ardından Ocak ayında istifa etmişti.

Londra'daki evinde gözaltına alındığı belirtilen Coulson, yöneticiliği sırasında, muhabirlerin telefon dinlediğinden haberi olmadığını savundu.

David Cameron, bugün düzenlediği basın toplantısında uyarılmasına rağmen Coulson'ı neden danışman yaptığı konusunda ısrarlı sorulara hedef oldu ve tüm sorumluluğu üstlendiğini söyledi.

Anamuhalefetteki İşçi Partisi'nin lideri Ed Milliaband, bu "şok edici muhakeme hatası" nedeniyle Başbakan'ın halktan özür dilemesi gerektiğini belirtti.

Gazetenin 'karanlık' mazisi

Bu pazar son kez yayımlanacağı açıklanan haftalık News of the World gazetesiyle ilgili telekulak skandalı ilk kez beş yıl önce gündeme gelmişti.

Ancak 3 milyona yakın tirajıyla İngiltere'nin en çok satan gazesi olan News of the World'ün Afganistan'da ölen askerler ve Londra'da 2005'te tren ve otobüslere düzenlenen saldırılarda hayatını kaybedenlerin yakınlarının da telefonlarını dinlediği öne sürülüyor.

Gazetenin öldürülen bir kız çocuğunun, kaçırıldığı sırada cep telefonuna gelen sesli mesajlara da sızması öfkeyi artırdı.

News of the World, 2002'de öldürülen Milly Dowler adlı bir genç kız henüz kayıpken cep telefonundaki mesajlara ulaşıp gizlice dinlemekle suçlanıyor.

Öldürüldüğünde 13 yaşında olan kızın mesaj kutusu dolunca bazı mesajları silerek yeni mesaj gelmesini sağlayan News of the World, Milly Dowler'ın ailesine, kızlarının halen sağ olduğu yönünde boş umutlar vermekle itham ediliyor.

2007'de gazetenin kraliyet muhabiri ve yardım aldığı bir özel dedektif, kraliyet üyelerinin yardımcılarının sesli mesajlarını dinlemeye çalıştıkları gerekçesiyle hapse atılmıştı.

Murdoch'un genişleme planları tehlikede?

Skandal Ruport Murdoch'un sahibi olduğu dev medya grubu News Corporation'ın İngiltere'de genişleme planlarını tehlikeye soktu.

Murdoch, ülkenin en büyük dijital yayın platformu BSkyB'nin hisselerinin tamamını satın almak istiyor. Şu anda News Corporation BSkyB'nin yüzde 39'una sahip.

Daha önce satışa yeşil ışık yakan İngiliz hükümetinin nihai kararını sonbahara bırakabileceği konuşuluyor.

Televizyon yayınlarıyla ilgili düzenleme kurulu Ofcom'un da bu konuda kaygıları olduğu belirtiliyor.

İngiltere'de düzenlenen protestolarda halk Başbakan Cameron'ı "kararını çok geç olmadan değiştirmeye" çağırmıştı.

BSkyB'nin News Corporation'a satılması durumunda, grup İngiltere'de BBC dahil diğer tüm medya kuruluşlarını gelir açısından gölgede bırakan bir dev haline dönüşecek.

Basın Şikayetleri Komisyonu kaldırılıyor

Başbakan Cameron açıklamasında yayın kuruluşlarıyla ilgili şikayetleri değerlendiren Basın Şikayetleri Komisyonu'nun kaldırılacağını belirterek "Tamamen yeni bir sisteme ihtiyacımız var" dedi. Cameron, "Basının özgür olması, yasaların üzerinde olması demek değildir" diye konuştu.

BBC 

HABERE YORUM KAT