1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'de Seçimi Muhafazakar Parti Kazandı
İngiltere'de Seçimi Muhafazakar Parti Kazandı

İngiltere'de Seçimi Muhafazakar Parti Kazandı

İngiltere'de genel seçimde şu ana kadar yapılan oy sayımında 326 milletvekiline ulaşan Muhafazakar Parti tek başına iktidar oldu.

A+A-

Birleşik Krallık'taki genel seçimde şu ana kadar yapılan oy sayımında 326 milletvekiline ulaşan Muhafazakar Parti tek başına iktidar oldu. 

İngiliz Parlamentosu'nun alt kanadı Avam Kamarasındaki 650 milletvekilini belirlemek için dün seçim yapıldı. Katılım oranının yaklaşık yüzde 65 olduğu genel seçimde şu ana kadar 650 bölgenin 643'sinde oy sayımı tamamlandı.

David Cameron'ın lideri olduğu Muhafazakar Parti 326 bölgede kazanırken, İşçi Partisi 230, İskoç Ulusal Partisi (SNP) 56, Liberal Demokrat Parti 8, Kuzey İrlanda Demokratik Birlik Partisi (DUP) 8 ve diğer partiler 15 milletvekilini parlamentoya soktu. İngiliz basını, oy sayımın 650 bölgede tamamlanmasının ardından Cameron'ın parlamentodaki sandalye sayısının 331'e yükseleceği tahmininde bulunuyor. 

 

Ülkede herhangi bir siyasi partinin tek başına iktidar olması için parlamentoda bulunan 650 milletvekilinin yarısından bir fazlası olan 326 sayısına ulaşması gerekiyor. Dar bölge ve çoğunluk esasına göre düzenlenen İngiliz seçim sisteminde, her seçim bölgesinde en çok oyu alan aday doğrudan milletvekili seçiliyor. 

İskoçların başarısı

Birleşik Krallık'ta genel seçim öncesi yapılan kamuoyu yoklamaları ülkede hiçbir siyasi partinin tek başına iktidar olacak çoğunluğa ulaşamayacağına ve seçimin başa baş geçeceğine işaret ediyordu. Ancak dün akşam oy verme işleminin sona ermesiyle açıklanan sandık çıkış anketleri, Muhafazakar Parti'nin en fazla oyu alacağını ortaya koydu.

Genel seçim, Muhafazakar Parti'yi iktidara taşımanın yanı sıra ayrılıkçı İskoç Ulusal Partisi'nin (SNP) parlamentodaki varlığını da güçlendirdi. Geçen yıl İskoçya referandumunda bağımsızlık yönünde kampanyalar yürüten SNP, seçim sonucu milletvekili sayısını 6'dan 56'ya çıkarmış oldu. 

AA

HABERE YORUM KAT