1. HABERLER

  2. HABER

  3. EKONOMİ

  4. İngiltere'de İsrail Ürünlerini Boykot Yasaklandı
İngiltere'de İsrail Ürünlerini Boykot Yasaklandı

İngiltere'de İsrail Ürünlerini Boykot Yasaklandı

İngiliz hükümeti, kamu kuruluşları ve yerel yönetimlerin İsrail ürünlerini boykot etmesini yasakladı.

A+A-

İlk defa geçen yılın ekim ayında gündeme gelen yasaklama planı, Devlet Bakanı Matthew Hancock’un bugün yaptığı açıklamayla duyuruldu. 

İsrail’in, Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşimlerinde üretilen mallara yönelik boykotları “bölücü” diye nitelendiren Hancock, "Yeni düzenlemeler, bu zararlı ve milli güvenliği zaafa uğratan boykotları engelleyecek" dedi.

Hancock, hükümetin yayımladığı politika notuyla hayata geçen yeni düzenlemelerin yerel makamların, şirketlerin ve bireylerin mal ve hizmet alımında bilgiye dayalı seçim yapmalarına engel teşkil etmeyeceğini de ileri sürdü.

Boykot yasağıyla ilgili hükümetten yapılan yazılı açıklamada da yasağın gerekçesi bu tür boykotların “toplumlar arası ilişkilere zarar vermesi” ve “Yahudi karşıtlığını körüklemesi” olarak ifade edildi.

Yasak merkezi hükümeti, hükümete bağlı kuruluşları, yerel yönetimleri, Milli Sağlık Sistemine bağlı kuruluşları ve üniversiteleri de içine alacak şekilde genel olarak kamu sektörü çatısı altında yer alan yapıları kapsıyor.

Açıklamada, boykot yasağını ihlal ettiği belirlenen kurumların “sert cezalara çaptırılabileceği” uyarısına yer verildi.

İsrail’in Dünya Ticaret Örgütü Kamu İhale Anlaşması’nın tarafı olduğu belirtilen açıklamada, “İsrailli tedarikçilere yönelik herhangi bir ayrımcılık bu anlaşmanın ihlali olacaktır” ifadesi kullanıldı.

AA

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT