1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere'de Esed'le İlgili 'Geçici Söylem Değişikliği'
İngiltere'de Esed'le İlgili 'Geçici Söylem Değişikliği'

İngiltere'de Esed'le İlgili 'Geçici Söylem Değişikliği'

Suriye'de iç savaşın başladığı 2011 yılından bu yana Esed'in gitmesi gerektiğini ifade eden İngiliz hükümeti, son dönemde "Esed'li bir geçiş sürecinin mümkün olabileceği" mesajını veriyor.

A+A-

İngiliz hükümeti, uzun vadede Suriye halkının farklı bir liderlik etrafında bir araya gelmesi gerektiğini bildirse de Rusya'nın rejime verdiği desteğin artmasıyla Suriye'de olası bir siyasi geçiş sürecinin Beşşar Esed'li olabileceği mesajını veriyor. 

İngiltere Başbakanı David Cameron'ın bugün New York'ta başlayacak Birleşmiş Milletler 70. Genel Kurulu çalışmaları kapsamında dünya liderlerine, "Suriye'deki iç savaşa çözüm bulunması gerekiyorsa Esed'in er ya da geç gitmesi gerektiği" mesajını vermesi bekleniyor. Ancak, siyasi bir geçiş sürecinin sağlanması için DAEŞ'in zayıflatılmasının önemini vurgulayan İngiliz hükümeti, bunun için Rusya ile yakından çalışmanın yollarını da arıyor. 

İngiltere de birçok ülke gibi BM Genel Kurulunu, Suriye'de barışın sağlanması için yeni bir ivme kazanılması konusunda fırsat olarak görüyor. Ancak 4 yıldır devam eden Suriye krizine çözüm bulmanın Rusya'nın Esed rejimine desteğini artırmasıyla zorlaştığı da kabul ediliyor. 

DAEŞ'i askeri olarak yenmenin en iyi yolunun rejime destekle sağlanabileceğine inanan Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin de BM Genel Kuruluna katılacak. 

Genel Kurul'da Putin ile bir araya gelmesi beklenmeyen Cameron'ın yapacağı ikili görüşmelerde, barışçıl bir çözüm için Suriye'nin farklı bir liderlik etrafında bir araya gelmesinin önemini vurgulaması öngörülüyor. David Cameron'ın, BM Genel Kurulu'nda yaşanan mevcut sığınmacı krizinin Suriye'deki soruna siyasi bir çözüm bulma aciliyetini de gözler önüne serdiğini söylemesi bekleniyor. 

İngiltere için DAEŞ ve Esed halkın düşmanı

İngiliz hükümeti, hem DAEŞ'in hem de Esed'in Suriye halkının düşmanı olduğuna inanıyor ve ülkedeki siyasi geçiş sürecinde olmasa da er ya da geç Esed'in liderlik koltuğunu bırakması gerektiğini bildiriyor. 

Ancak İngiltere son aylarda "Suriye'deki geçiş sürecinde Esed'in ilk günden gitmesi gerekmediği' mesajını sıklıkla veriyor. İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond temmuz ayında, parlamentonun Dışişleri Komisyonundaki konuşmasında, "Suriye'de Esed rejiminin çökmesini değil, siyasi bir geçişin sağlanmasını istediklerini" söylemişti.

Hammond bu ay başında da benzer bir açıklama yaparak, "Esed'in ülkedeki geçiş sürecinin ilk gününden gitmesi gerekmediğini" belirtmişti. 

İngiltere'nin bu tutumu politika değişikliği olarak da değerlendiriliyor. Zira, 2013 yılında Esed rejimine karşı hava saldırıları başlatılmasını isteyen Cameron'ın, "geçici bir süreyle Esed'e karşı tavrını yumuşattığı" yorumları yapılıyor. 

Suriye'deki iç savaşın başladığı 2011'den bu yana İngiltere, Esed'in gitmesi gerektiğini ifade ediyordu. Ancak son dönemde Rusya'nın Esed rejimine desteğini artırmasıyla Batı dünyasından önceliğin DAEŞ'i yenmek olduğuna dair açıklamalar geldi. Esed'in bir süre daha iktidarda kalmasına izin vererek, İngiltere'nin Kremlin ile DAEŞ'a karşı mücadele konusunda işbirliğini artırmak istediği bildiriliyor. 

AA

HABERE YORUM KAT