1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İngiltere'de Andrea Leadsom Yarıştan Çekildi
İngiltere'de Andrea Leadsom Yarıştan Çekildi

İngiltere'de Andrea Leadsom Yarıştan Çekildi

İngiltere'de Muhafakâr Parti liderliği ve başbakanlık için Theresa May ile yarışan Andrea Leadsom yarıştan çekildi.

A+A-

İngiltere'de Muhafazakâr Parti lideri ve yeni başbakan seçimi yarışına devam eden iki isimden birisi olan Enerji Bakanı Andrea Leadsom, rakibi Theresa May'in anne olmamasına vurgu yapıp büyük tepki çektikten sonra yarıştan çekilme kararı aldı.

Leadsom'un çekilme kararıyla, İçişleri Bakanı May'in, Avrupa Birliği (AB) referandumu sonrasında istifa kararı alan ve görevi ekim ayında bırakacağını açıklayan Başbakan David Cameron'un ardından yeni başbakan olması bekleniyor.

Leadsom yarıştan çekildiğini açıklarken “Theresa May'e başarılar diliyorum ve kendisine tam desteğimi veriyorum.” dedi.

“Ben Anneyim” Vurgusu

Leadsom Times gazetesine verdiği röportajda başbakanlık yarışındaki rakibi Theresa May için, “Muhtemelen yeğenleri vardır tabî. Fakat benim çocuklarım var. İleride onların da çocukları olacak ve gelecekte İngiltere’de yaşanacakların doğrudan bir parçası olacaklar.” demişti.

Leadsom, röportajın yayımlanmasından sonra Times gazetesini suçlayarak, annelik konusunda düşündükleri ve röportajda söylediklerinin tam tersinin aktarıldığını, bu yüzden kendisine yöneltilen eleştirilerin yıkıcı olduğunu ifade etti.

Leadsom, “Çocuklarımın dünya görüşümü nasıl biçimlendirdiğini anlatmam konusunda baskı yapıldı. Bunun bir mesele olarak kullanılmasını istememiştim.” dedi.

Times gazetesi ise bu açıklamanın üzerine röportajın tam kaydını yayımladı.

theresa_may_andrea_leadsom.jpg
Theresa May (Solda) ve Andrea Leadsom (Sağda)

Leadsom Özür Diledi

Daily Telegraph gazetesine konuşan Enerji Bakanı Leadsom, annelik kavramının Muhafazakâr Parti’nin seçim kampanyasında rol oynamaması gerektiğini ve düşüncelerinin yanlış yorumlanmasından ötürü derin pişmanlık duyduğunu söyledi ve “Theresa’ya, kendisini inciten sözlerimden ötürü çok üzgün olduğumu söyledim.” dedi.

Andrea Leadsom'un, yarıştan çekilmeden önce rakibi Theresa May'e bir mesaj göndererek özür dilediği, May'in de rakibine teşekkür ettiği belirtilmişti.

“Mide Bulandırıcı”

Leadsom’ı eleştirenlerden Ticaret Bakanı Anna Soubry, Enerji Bakanı'nın sözleri için “Başbakanlık vasıflarına uygun değil.” yorumunu yaptı.

Muhafazakâr Parti'nin deneyimli milletvekillerinden Alan Duncan ise annelik vurgusu için “Mide bulandırıcı.” demişti.

Leadsom’un en önemli destekçilerinden Muhafazakâr Parti’nin eski lideri Iain Duncan Smith ise, Leadsom’un kendisini yıpratmak isteyen milletvekilleri tarafından yürütülen bir karalama kampanyasıyla karşı karşıya olduğunu ifade etti.

BBC Türkçe

HABERE YORUM KAT