1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İngiltere’de 4 Müslüman Milletvekiline Şüpheli Paket Gönderildi!
İngiltere’de 4 Müslüman Milletvekiline Şüpheli Paket Gönderildi!

İngiltere’de 4 Müslüman Milletvekiline Şüpheli Paket Gönderildi!

İngiltere’de ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin Müslüman milletvekillerinden Yasin’e dün gönderilen şüpheli paketlerin benzerleri bugün de yine İşçi Partisi’nden Müslüman 3 milletvekiline gönderildi.

13 Mart 2018 Salı 17:17A+A-

İngiltere’de son 48 saatte 4 Müslüman milletvekiline şüpheli madde içeren paketler gönderildiği bildirildi.

Gönderilen paketlerin üçünde, İngiltere’nin çeşitli kentlerindeki adreslere yollanan, imzasız “Bir Müslüman’ı Cezalandır” mektubu çıktığı aktarıldı.

AA’da yer alan habere göre, İngiltere polisinden konuya ilişkin yapılan açıklamada, ülkede ana muhalefetteki İşçi Partisi’nin milletvekillerinden Muhammad Yasin’e dün gönderilen paketlerin benzerlerinin bugün de yine İşçi Partisi milletvekilleri Rupa Huq, Rushanara Ali ile Afzal Khan’ın parlamentodaki çalışma ofislerine gönderildiği kaydedildi.

Bu 3 milletvekilinin de Muhammed Yasin gibi Müslüman olması dikkat çekti.

Paketin İçinde “Düşük Seviyede Zehir” Olduğu Belirtildi

Huq’un çalışma ofisine iletilen mektubu açan bir çalışanın tedbir amaçlı olarak hastaneye kaldırıldığını bildiren polis, paketin içindeki maddeyi de “düşük seviyede zehir” olarak tanımladı.

Polis, tüm olayların ciddiyetle ele alındığını, herhangi bir yaralı olmadığını vurguladı.

Polis, Yasin’in ofisine dün postayla gönderilen paketteki sıvı maddenin ise “zararsız” olduğunu açıklarken, tedbir amaçlı olarak hastaneye kaldırılan iki ofis çalışanın da iyi olduğunu aktardı.

“Bir Müslüman’ı Cezalandır” Mektupları

Olayların, İngiltere’nin çeşitli kentlerindeki adreslere yollanan, imzasız “Bir Müslüman’ı Cezalandır” mektupları ile bağlantısı araştırılıyor.

Hafta sonu İngiltere’nin çeşitli kentlerindeki adreslere gönderilen mektupta, Müslümanlar “tehdit” olarak gösteriliyor.

“Terörle mücadele” polisi, mektupla ilgili inceleme başlatıldığını duyurmuştu.

Müslümanlara verilecek zararların puanlandırıldığı bir listenin de yer aldığı mektupta, sözlü saldırıdan bir cami bombalamaya veya kundaklamaya kadar bir dizi saldırı seçeneği sıralanmıştı.

Mektupta, 10 ile 500 puan arasında “ödül” verilen saldırı seçenekleri arasında bir Müslüman kadının başörtüsünü açmak, dövmek, asit atmak ve herhangi bir silahla öldürmek de sıralanıyordu.

İngiltere’de Müslümanlara yönelik saldırıları takip eden “Tell Mama” grubu, mektubun, Bradford, Leicester, Londra, Cardiff ve Sheffield kentlerinde muhtelif adreslere gönderildiğini açıklamıştı.

Hükümetten Kınama

Devlet Bakanı Victoria Atkins da konuya ilişkin dün “Hükümet olarak bu iğrenç mektubun içeriğini kınıyoruz. Düzgün bir toplumda buna yer yoktur.” ifadelerini kullanmıştı.

“Hükümet olarak nefret suçlarını ve İslamofobi’yi son derece ciddiye alıyoruz.” diyen Atkins, İngiliz hukukunda bu suçlara yönelik etkin bir yasal çerçeve bulunduğunu kaydetmişti.

İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda’dan oluşan Birleşik Krallık’ta yaklaşık 2 milyon 800 bin Müslüman yaşıyor. Müslümanlar nüfusun yüzde 4,4’ünü oluşturuyor.

Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT