1. HABERLER

  2. HABER

  3. DÜNYA

  4. İngiltere Milletvekilinin Katil Zanlısı Bugün Hâkim Karşısına Çıkıyor
İngiltere Milletvekilinin Katil Zanlısı Bugün Hâkim Karşısına Çıkıyor

İngiltere Milletvekilinin Katil Zanlısı Bugün Hâkim Karşısına Çıkıyor

İngiltere milletvekili Jo Cox'un katil zanlısı Thomas Mair bugün hâkim karşısına çıkarılacak.

A+A-

İngiltere milletvekili Jo Cox'un katil zanlısı Thomas Mair'in bugün hâkim karşısına çıkarılması beklenirken, zanlının ırkçı gruplarla bağlantıları araştırılıyor.

Batı Yorkshire polisinden yapılan açıklamada, 52 yaşındaki Thomas Mair'in 41 yaşındaki Cox'u öldürmekten suçlandığı açıklandı. Suçlamalar arasında adam öldürmek, ağır yaralamak ve silah taşımak bulunuyor. Mair'in bugün başkent Londra'daki Westminster Sulh Ceza Mahkemesi’ne çıkarılması bekleniyor.

İşçi Partisi milletvekili Cox önceki gün, seçim bölgesi Birstall'da bıçaklanarak ve vurularak öldürülmüştü.

Cox öldürülmeden önce, Birleşik Krallık'ın AB'de kalması yönünde kampanya yürütüyordu.

Irkçı Gruplarla Bağlantılı Olduğuna Dair İddialar

Öte yandan, Cox'un katil zanlısı Mair'in ırkçı “Önce Britanya” grubuyla bağlantısına ilişkin yeni bir iddia ortaya atıldı. AB, göçmen, mülteci ve İslâm karşıtı görüşleri ve eylemleriyle bilinen “Önce Britanya” (Britian First) grubunun sosyal medyada Mair'in de fotoğraflarında görüldüğü bir protestoyla ilgili tweeti sildiği kaydedildi.

Thomas Mair'in saldırı anında “Önce Britanya” diye bağırdığı basına yansımıştı. Ayrıca zanlının, Amerika merkezli ırkçı örgüt “Ulusal İttifak” (National Alliance) ile 1999'dan bu yana bağlantılı olduğu öne sürülmüştü.

AA

HABERE YORUM KAT