1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiltere Hükûmeti Londra'da Câmî Yapımına İzin Vermedi!
İngiltere Hükûmeti Londra'da Câmî Yapımına İzin Vermedi!

İngiltere Hükûmeti Londra'da Câmî Yapımına İzin Vermedi!

İngiltere hükûmeti İngiltere'nin başkenti Londra'da 9 bin kişi kapasiteli câmînin yapımına izin vermedi.

A+A-

İngiltere hükûmetinin Yerel Yönetimler ve Toplumlar Bakanlığı, Londra'nın doğusundaki Newham semtinde yapılması planlanan câmînin imar izninin reddedilmesiyle ilgili temyiz başvurusunu kabul etmedi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, “Bu karar, yerel konutlarla ilgili endişe ve belediyenin yerel planlamasıyla ilgili yaşanan sorun çerçevesinde verilmiştir. Tüm tarafların sağladığı kanıtlar ve bağımsız yapım denetçisinin tavsiyeleri de göz önünde bulundurulmuştur.” vurgusu yapıldı.

İngiltere'deki “Tablighi” isimli cemaat, yaklaşık 18 yıldır Londra'nın doğusunda bulunan 7 hektarlık alana 9 bin kişi kapasiteli bir câmî inşa etmek istiyor. Câmînin yanında yemekhane ile kütüphane de yapılmak isteniyor.

Câmî Yapılmasın Diye İmza Kampanyası Düzenlendi!

2007 yılında 250 binden fazla kişi, câmînin inşa edilmemesi için başlatılan kampanyaya imza koymuştu. İmza kampanyasında, “İngiltere'deki Hristiyan nüfus, câmînin şiddete sebep vereceğini düşünmektedir.” ifadeleri kullanılmıştı. 

Tablighi cemaatinin, câmî inşaatı planı 2012 yılında Newham Belediyesi tarafından, câmînin büyüklüğü ve bölgedeki trafiği olumsuz etkileyebileceği bahanesiyle reddedilmişti. Cemaat bu kararı geçen yıl temyize taşımış ve yaklaşık üç hafta boyunca kamu soruşturması yürütülmüştü.

7 hektarlık alanı 1996 yılında satın alan Tablighi cemaati; “özgürlük”, “demokrasi”, “sosyal ve dini entegrasyon”u savunduğunu bildirse de genç Müslümanları radikalleştirdiği söylenerek sıklıkla eleştiriliyor.

AA

HABERE YORUM KAT