1. HABERLER

  2. HABER

  3. "İngiltere Gazze Katliamı Sonrası İsrail'e Silah Sattı"
"İngiltere Gazze Katliamı Sonrası İsrail'e Silah Sattı"

"İngiltere Gazze Katliamı Sonrası İsrail'e Silah Sattı"

Independent gazetesi İngiltere'nin Gazze saldırılarının hemen ardından İsrail'e 4 milyon sterlinlik silah ihracatı yaptığını yazdı.

A+A-

İngiliz hükümetinin, İşgal Devleti İsrail'in geçen yıl Gazze'ye düzenlediği ve 2 binden fazla kişinin hayatını kaybettiği operasyonun hemen ardından bu ülkeyle silah ihracatı yaptığı ortaya çıktı.

Independent gazetesinin haberine göre, İngiltere Gazze saldırılarının hemen ardından İsrail'e 4 milyon sterlinlik askerî mühimmat sattı. Bu mühimmatın arasında insansız hava uçakları ile denizaltı parçaları ve füzelerin bulunduğu bildirildi. Gazete haberinde: "İngiliz hükümeti Filistinlilere karşı kullanılma ihtimalini göz ardı ederek, İsrail ile silah ihracatına devam etti." ifadesine yer verdi.

İngiltere’nin Gazze Saldırıları Hususundaki Umursamaz Tutumu

Haberi Londra Üniversitesi'nde araştırmacı olan David Wearing'in yayımladığı rapora dayandıran gazete, geçen yıl ağustos ve aralık ayları arasında İngiltere ile İsrail arasında yaklaşık 4 milyon sterlinlik askerî mühimmat ihracatı yapıldığını kaydetti. Haberde, "İngiltere'nin İsrail ile silah ihracatı anlaşmalarını sürdürerek, Gazze saldırıları konusundaki umursamaz duruşunu da ortaya koyduğu" yorumunda bulunuldu.

Hükümetteki Bazı Bakanlar Uyarmıştı

İngiliz hükümetindeki bazı bakanlar, geçen yıl Gazze saldırıları sırasında İngiltere'nin İsrail'e sattığı silahların kullanılma ihtimaline dikkat çekmiş ve ihracat anlaşmalarının gözden geçirilmesi çağrısında bulunmuştu.

Etiketler : , , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum