İngilizler Batı Yaka'da İşkence Yapıyor

24.01.2011 02:41
İngilizler Batı Yakada İşkence Yapıyor
Batı Yaka'daki Abbas milislerinin eğitilmesinden sorumlu İngiliz subayı James Mackaness, milis zindanlarındaki Filistinli tutuklulara yapılan işkencelere İngilizlerin de karıştığını açıkladı.

Yıllık 3.2 milyon dolar tutarındaki Abbas milisleri liderlerini eğitme programına başkanlık eden James Mackaness bu itirafı tutukluların çoğunun ağır işkencelere maruz kaldığını açıklayan raporun yayınlanmasının ardından yaptı.

Mackaness, "İngiltere'nin bu konuda tüm yapabileceği hükümetin bu konudaki görüşünü kamuoyuna açıklamak olacaktır" dedi.

The Times gazetesi, İngiliz subayın bu açıklamayı Londra'daki İnsan Hakları Arap Komitesi'nin Batı Yaka'da Filistinli zanlıların tutuklandıkları andan itibaren ağır işkencelere uğradıklarını gösteren bir rapor yayınlamasının ardından yaptığını söyledi.

Haberde ifade edildiğine göre, Batı Yaka köylerinden birinde yaşayan görgü tanığı Münir Mer'i araştırmacılara Abbas milislerinin geçen yıl Nisan ayında kendisini tutukladığını ve ellerinin bir kapının üzerine bağlandığını, gözleri bağlı olduğu halde bu şekilde tek ayaküstünde iki saat beklemesinin emredildiğini söyledi.

Haberde ayrıca, Filistin İstihbaratı Başkanı'na neden böyle yaptıkları sorulduğunda "Biz İsveç değiliz, zanlıları konuşturabilmek için her yolu deniyoruz" dediği bildirildi.

The Times gazetesi, Abbas milislerinin zindanlarında işlenen daha birçok ihlal olduğunu ve bunların belgelendiğini belirtti.

FEM

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim