1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiliz Vahşeti 50 Yıl Sonra Ortaya Çıktı!
İngiliz  Vahşeti 50 Yıl Sonra Ortaya Çıktı!

İngiliz Vahşeti 50 Yıl Sonra Ortaya Çıktı!

Kenya’da Mau Mau kabilesinin İngiliz sömürge yönetimine karşı ayaklanmasının nasıl şiddetle bastırıldığını ortaya koyan belgeler 50 yıl sonra ortaya çıktı.

06 Nisan 2011 Çarşamba 00:32A+A-

Binlerce isyancının öldürüldüğü ve 70 bin Kenyalının da kamplarda tutulduğu ayaklanmayla ilgili belgeler, bu yıl 4 yaşlı Kenyalının, ayaklanma sırasında işkenceye uğradıkları gerekçesiyle İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na karşı dava açması sonucu ortaya çıktı.

İngiliz Times gazetesi, İngiltere'nin Kenya'da ayaklanan kabile üyelerine işkence yaptığı ve öldürdüğünün ortaya çıktığını yazdı. Haberi, "İngiltere'nin, Kenya ile ilgili gizlediği belgeler 50 yıl sonra ortaya çıktı" başlığıyla manşetten veren gazete, açılan bir dava sonucu ortaya çıkan belgelerle, 1952-60 yılları arasında Mau Mau kabilesinin İngiliz sömürge yönetimine karşı ayaklanmasının nasıl şiddetle bastırıldığının ortaya konduğunu kaydetti. Binlerce isyancının öldürüldüğü ve 70 bin Kenyalının da kamplarda tutulduğu ayaklanmayla ilgili belgeler, bu yıl 4 yaşlı Kenyalının, ayaklanma sırasında işkenceye uğradıkları gerekçesiyle İngiliz Dışişleri Bakanlığı'na karşı dava açması sonucu ortaya çıktı. Dönemle ilgili, "İngiliz sömürge tarihinin en karanlık bölümlerinden biri" yorumunu yapan Times, bugüne kadar yok olduğu sanılan 300 kutu belgenin 1963 yılında Kenya'nın bağımsızlığı ilan edilmeden önce İngiltere'ye getirildiğini belirtti. Times, davacıların ayaklanma sırasında hadım etme ve ağır cinsel taciz gibi şiddete maruz kaldıklarını söylediklerini, İngiltere'nin bu suçlamalar nedeniyle milyonlarca sterlinlik tazminat cezasıyla karşı karşıya kalabileceğini yazdı. Gazete, tarihçilerin Nijerya, Kıbrıs ve Filistin gibi yerlerle ilgili de benzer dosyaların gizlenmiş olabileceği tahmininde bulunduklarını kaydetti. Ayaklanma sırasında tutuklanan yaklaşık bin 400 Mau Mau kabilesi üyesinin hâlâ hayatta olduğunu belirten gazete, bunlardan bazılarının İngiltere'de yaşadığına dikkati çekti. 1895 yılında İngiltere'nin korumasına giren, 1920 yılında da sömürgesi olan Kenya, 1963 yılında bağımsızlığını ilan etti.

Gayeleri savaşı önlemek değil, silah satmak!

İngiliz hükümeti, ülkenin Ortadoğu ve Afrika'ya yaptığı silah ihracatı nedeniyle eleştiriliyor. Silah ihracatı kontrolüyle ilgili, hem iktidar hem de muhalefet milletvekillerinden oluşan komite, İngiltere'nin şimdiki ve önceki hükümetlerini, Libya, Mısır ve Bahreyn gibi ülkelere silah ihraç ederken, "bu silahların iç ayaklanmaları bastırmak için sivillere yönelik kullanabileceği ihtimalini dikkate almamakla" suçluyor. İngiliz hükümeti ise, şu anda sorunların yaşandığı birçok ülkeyle silah ihracatı anlaşmalarının iptal edildiğine dikkati çekiyor. BBC, İngiltere'nin geçen yıl, iç ayaklanmaları bastırmak için bazı ülkelere silah ihraç ettiğini aktararak, Libya'ya askeri mühimmat ve göz yaşartıcı gaz, Bahreyn'e tüfek, tabanca ve el bombası, Mısır'a ise zırhlı araç ve silah satıldığını kaydetti. Komite, mevcut İngiliz hükümetinin ocak ayından bu yana toplam 160 silah ihracat anlaşmasını iptal etmekte "çok istekli davranmadığını" bildirdi. İngiltere Dışişleri Bakanlığı, İngiltere'nin ihraç ettiği silahların Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerindeki protestolarda sivillere yönelik kullanıldığına ilişkin bir kanıtın bulunmadığını belirtirken, komite mevcut Muhafazakar-Liberal Demokrat koalisyon hükümeti ile bir önceki İşçi Partisi hükümetinin bu riski göz ardı ettiğini savunuyor.

YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT