1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiliz Polis Şefinin Kontr-Terörizm Başarısı !
İngiliz Polis Şefinin Kontr-Terörizm Başarısı !

İngiliz Polis Şefinin Kontr-Terörizm Başarısı !

Terörizmle mücadele adıyla sivil vatandaşların paralarına devlet tarafından el konulması tepkilere neden oluyor.

A+A-

İngiltere anti-terör yetkilileri, İngiliz polisinin (Irak Şam) İslam Devleti IŞİD'e finansal kaynak olduğundan şüphelendiği 250.000 Paund'a (yaklaşık 401 000 Dolar) el koyduğunu duyurdu.

Açıklamada el konulan paranın çoğunluğunun Manchester Havalimanından İstanbul'a gitmek üzere ayrılan yolculardan ele geçirildiği ifade edildi.

İngiliz yetkililer, İngiltere'den İstanbul'a bilet alan vatandaşlarını potansiyel terör destekçisi olarak gördüğünü söylüyor.

Manchester Polisi dedektif şubesi amiri Tony Mole "teröristler savaşmak için paraya ihtiyaç duyuyor. Türkiye'nin Suriye sınırında silah, bot ve askeri azık alabileceğiniz dükkanlar var ve eğer savaşmak için çıkma niyetiniz varsa paraya ihtiyacınız olacak" dedi.

Analistler, Türkiye'nin kendi vatandaşlarını havalimanında durdurup paralarına el koyacak kadar barbar ve sınırı boyunca oyuncak dükkanları gibi silah tedarik edilebilecek alış veriş mağazalarının bulunduğu bir ülke olduğunu zanneden Tony Mole'ın dedektif amiri olduğu Manchester'da güvenlik ve bilgi zafiyetinden ötürü terör eylemleri gerçekleştirmenin çok kolay olabileceği görüşünde.

Aynı zamanda Kuzeybatı Kontr-Terörizm Birimi Başkanı olan Tony Mole "İnsanların ceplerindeki parayı sadece onların silah almasını engellemek ve İngiltere için ve uluslararası tehdit oldukları için almıyoruz aynı zamanda onları alıkoymak için paralarına el koyuyoruz" dedi.

İngiltere kanunlarına göre polis, şüphelendiği paraya el koyabiliyor.

Savaş stratejisi uzmanları, İngiltere ve ABD tarafından gerçekleştirilen bu tip uygulamalar ve açıklamalarla Müslümanların ve İslam ülkelerinin uluslararası toplumda yalnızlaştırılmasının amaçlandığı görüşünde.

İncanews

HABERE YORUM KAT