1. HABERLER

  2. HABER

  3. İngiliz İstihbaratı Yurtdışında İşkence Yapmış
İngiliz İstihbaratı Yurtdışında İşkence Yapmış

İngiliz İstihbaratı Yurtdışında İşkence Yapmış

İngiliz vatandaşı tutsaklarının işkence ve kötü muameleye maruz kaldığı iddialarıyla ilgili soruşturmanın sürdüğü İngiltere'de yeni bir skandal ortaya çıktı.

06 Ağustos 2011 Cumartesi 05:07A+A-

İngiliz MI6 ve MI5 polis servislerinin, yurtdışındaki tutuklulara, bilgi alabilmek için illegal şekilde işkence uyguladıkları belgelendi. Skandalı ortaya çıkaran İngiliz The Guardian gazetesi, işkenceleri belgeleyen, ancak soruşturma halen devam ettiği için detayların kamuoyuna duyurulması sakıncalı olan bazı dokümanlara ulaştığını duyurdu.

Söz konusu belge, gizli sorgulama politikasının geçtiğimiz temmuz ayında koalisyon hükümeti tarafından yeniden yazıldıktan sonra gizli servis tarafından nasıl uygulandığını gösteriyor. Belgede ayrıca MI5 ve MI6 çalışanlarının, kendilerine işkence edildiği tespit edilen İngiltere dışındaki tutukluları sorgularken hem İngiliz hem de uluslararası yasaları ihlal etmiş olabilecekleri kabul ediliyor. Belgede ayrıca bu potansiyel suçları işlemeden önce bakanlara danışılarak "bir siyasî örtü" elde edilmesine ihtiyaç olduğuna değiniliyor.

Sözü geçen dokümanlarda yer alan sorgulama politikasında üst düzey istihbarat ajanlarına "tutuklunun çekeceği acıya karşılık aranmakta olan bilginin öneminin tartılması" talimatı verildiğini aktaran The Guardian, belgede İngiliz istihbaratının ve bakanlarının, "İslamcıların belgenin varlığından haberdar olmaları halinde İngiliz halkının daha fazla terör saldırısı riski altında olmasından korktuğunun" görüldüğünü kaydetti. Gizli sorgulama belgesinin ilk olarak Ocak 2002'de Afganistan'daki MI5 ve MI6 çalışanlarına gönderildiği belirtildi. (Zaman) 

HABERE YORUM KAT