İndirilen Uçakla İlgili İlk Açıklama

10.10.2012 23:39
İndirilen Uçakla İlgili İlk Açıklama
Ankara'ya indirilen Suriye uçağına ilişkin ilk bilgi Dışişleri Bakanı'ndan geldi

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Suriye'ye ait bir yolcu uçağının, kargosunda mahiyeti itibarıyla sivil havacılık kuralları gereğince taşınması doğru olmayan bazı malzemeler bulunduğu bilgisi aldıklarını belirterek, söz konusu uçağın inceleme yapılması için Ankara Esenboğa Havalimanı'na indirildiğini söyledi.

Bir televizyon programa katılarak, soruları yanıtlayan Davutoğlu, sivil uçuşlarda herhangi başka bir malzeme taşınması ya da bildirimde bulunulmamasının sivil havacılık kurallarının ihlali anlamına geldiğini vurguladı.

Güvenlik, istihbarat ve ulaştırma birimleriyle bu konuları yakından takip ettiklerini dile getiren Ahmet Davutoğlu, aldıkları bilginin değerlendirildiğini ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a konunun arz edildiğini ifade etti.

Davutoğlu, ''Bu uçağın indirilerek, bu tetkikatın yapılması kararı alındı'' dedi. Ahmet Davutoğlu, Moskova-Şam seferini yapan uçakla ilgili aldıkları bilginin doğru çıkması halinde uluslararası hukukun gereğini yapacaklarını söyledi.

İncelemenin devam ettiğini belirten Davutoğlu, neticenin kamuoyuyla paylaşılacağını kaydetti.

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ayrıca, Türkiye'ye ait sivil uçakların tedbiren Suriye hava sahasını kullanmayacağını da duyurdu.

Davutoğlu, bu güzergahı kullanan uçakların geri çağrıldığını söyledi.

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim