İncirlik Yetmedi Katiller Şimdi de Diyarbakır'da

01.10.2015 16:08
İncirlik Yetmedi Katiller Şimdi de Diyarbakır'da
NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Philip Breedlove, ABD hava kuvvetlerinin son dönemde Diyarbakır'daki hava üssüne uçak ve personel konuşlandırmaya başladığını söyledi.

NATO Avrupa Müttefik Kuvvetleri Yüksek Komutanı Philip Breedlove, IŞİD'e karşı oluşturulan koalisyonun İncirlik üssündeki faaliyetlerini gelecek aylarda artırmayı planladığını, ABD Hava Kuvvetleri'nin de son dönemde Diyarbakır'daki hava üssüne uçak ve personel konuşlandırmaya başladığını söyledi.

"Koalisyon, IŞİD'e karşı yürütülen mücadelenin dozunu yükseltmek için gelecek aylarda İncirlik'teki operasyonel kapsama alanını artırma niyetinde. Son dönemde ABD Hava Kuvvetleri, Diyarbakır'daki hava üssüne uçak ve personel konuşlandırmaya başladı. (Bu güçler) Türk hükümetinin misafirleri olarak, koalisyon ortaklarımız Suriye veya Irak'ta yardıma ihtiyaç duydukları takdirde, onlara daha iyi biçimde destek sunmamızı sağlayacaklar. Bu gelişme, DAEŞ'e karşı mücadelede koalisyon içerisindeki bir diğer başarılı işbirliğini oluşturuyor."

Breedlove, Amerikan-Türk Konseyi'nin 34.Yıllık Konferansı'nda konuştu.

Türkiye'nin Irak ve Suriye'den kaynaklı geniş çaplı istikrarsızlıklarla yüz yüze kaldığını ifade eden Breedlove, "Türkiye'nin bir tarafta Suriye'de Esed rejimi tarafından alevlendirilen bir savaş ve bir devletin parçalanmasıyla baş etmek zorunda kaldığını, diğer tarafta da hükümeti DAEŞ tarafından tehdit edilen Irak'taki derin istikrarsızlıkla uğraştığını" kaydetti.

"PKK ile mücadelede Türkiye'nin yanındayız"

Türkiye'nin ayrıca, sınırlarını sadece dışarıdan değil PKK gibi içeriden de tehdit eden örgütlerle mücadele ettiğini belirten Breedlove, PKK'nin ülke içerisinde istikrarı tehdit ettiğine değinerek, "Türklerin yanındayız ve her ülkenin terörizme karşı kendisini savunma hakkı vardır" dedi.

Türkiye-Amerika ilişkilerine değinen Breedlove, "Birbirimizi anlamamız, karşılıklı güven ve saygıyı geliştirmemiz hiç bu kadar kritik önemde olmamıştı" ifadesini kullandı.

Kaynak: AA

 • Yorumlar 1
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim