1. HABERLER

  2. HABER

  3. İmralı'yla Konuşulan Yedi Maddelik Paket
İmralıyla Konuşulan Yedi Maddelik Paket

İmralı'yla Konuşulan Yedi Maddelik Paket

Devlet ile Öcalan arasında İmralı'da yapılan görüşmelerde ilk etapta yedi madde üzerinde anlaşma sağlandığı belirtiliyor

A+A-

Devlet ile İmralı arasında PKK'nın silahsızlandırılması konusunda yapılan görüşmelerin detayları konusunda henüz bir taraftan açıklama yapılmadı. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın koordinatörlüğünde yürütülen görüşmelerde mütabakata varıldığı iddiaları, BDP'li vekillerin adayı ziyaret etmesiyle doğruluk kazanmıştı.

BDP'li vekillerin ziyareti dün sona erdi. Vekillerle Öcalan arasında yapılan görüşmenin detayları konusunda BDP'nin salı günü yapılacak toplantısında açıklama bekleniyor.

Devlet ile Öcalan arasında yapılan görüşmede üzerinde konuşulan maddelerle ilgili de bugün basına bazı bilgiler sızdı. Yeni Şafak gazetesi yazarı Murat Aksoy, görüşülen paketin içeriğiyle ilgili yedi maddeden söz etti.

İşte iddia edilen o maddeler:

1. Öcalan üzerindeki tecridin kısmen azaltılması. Ailesinin görüşmelerini bu ay ve önümüzdeki ay içinde bazı avukatların görüşmesi izleyecek.

2. Ana dille savunma hakkı.

3. Yerel yönetimlerin güçlenmesi

4. 4. Yargı Paketi'ndeki bazı düzenlemeler. Şiddete bulaşmışlar dışındaki tutuklular için ceza kanununda yapılacak değişiklik, yer isimlerinin iadesi, kamu kurumlarında anadilin kullanılması bunlardan bazıları.

5. Vatandaşlık tanımının etnik vurgudan arındırılması.

6. PKK terör eylemlerini durduracak.

7. PKK kademeli olarak silah bırakacak. 

HABERE YORUM KAT