1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. “İmha” isteğinin arkasında ne var?
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

“İmha” isteğinin arkasında ne var?

A+A-

Yeni bir tartışma daha başladı..

 “Kozmik oda”da yapılan arama sonrasında, incelenen dokümanlar imha edilecek mi, edilmeyecek mi?
Genelkurmay adına konuşan Genelkurmay Adli Müşaviri Hıfzı Çubuklu, tüm dokümanların imha edilmesi için, prosedürü başlattıklarını açıkladı..
Şimdi bu açıklama sonrasında, Cuma’dan bu yana üç gün geçmesine rağmen küçücük bir düzeltme yapmayan Genelkurmay’a, gelin de güvenin..
“Her konuda Genelkurmay’ı eleştirmeyelim” diyoruz.. “Mensuplarının yanlışlarını, kuruma mal etmeyelim” diyoruz.. Birçok konudaki yanlışı dile getirmede, kendimizi frenlemeye gayret ediyoruz. “Sabah akşam Genelkurmay’la uğraşmayalım” diyor, bazı konuları es geçiyoruz.
Ama gelin, Türkiye gündemini haftalardır meşgul eden “kozmik oda” konusundaki şu açıklamayı makul görün.
Açıklamanın tam metnini verelim ki, yanlış anlaşılma olmasın: “Şu ana kadar tek hakim tarafından yapılan inceleme işlemlerinden elde edilen belge, evrak ve elektronik ortamdakiler dahil hazırlanan tutanağın imhasına karar verilmesi talep edilmiştir.”
Olayın başlangıcında ne deniliyordu?
“Kozmik odadaki bilgiler sırdır, hakim dışında hiç kimse girip, inceleyemez.”
Bu sebeble, savcıyı bile odaya sokmadıkları iddia edildi.
Bu arada, “Kozmik odadaki bilgiler, devletin bir savaşa girmesi halinde çok önemli kişilerin nerede gizleneceklerini de içeren önemli sırlardır. Bunların deşifre olması, ülke güvenliğini tehdit eder” diyorlardı..
Bu sebeble de, incelemeleri çok dar kapsamda yaptırdılar.
Peki şimdi ne diyorlar?
“Bilgilerin hepsinin imhası prosedürü başlatıldı.”
Dikkat edin, açıklamanın metni; “Bilgileri, çalışmaları iptal ediyoruz. Belgeleri, planları arşive kaldırıp, yenilerini yapmak için harekete geçiyoruz” değil..
Direkt “imha”dan bahsediliyor, açıklamada..
Belgeleri, çalışmaları niye imha ediyorsunuz ki?
Sebebi ne, imha etmenin?
Arşive kaldırırsınız, olur biter.
“Geçerliliğini yitirmiştir” dersiniz, dost düşman bilir ki, o planlar artık uygulanmayacaktır.Dolayısı ile, o odadaki bilgilere, şu veya bu şekilde ulaşanlar varsa, boşuna sevinmemiş olurlar!
Eğer “imha etmek”te farklı bir amacınız yoksa, prosedür böyle olmalı..
Ama Hıfzı Çubuklu paşa, ısrarla belgelerin imha edilmesinden bahsediyor.
O zaman benim içime de bir kurt düşüyor: “Demek ki, hakimden gizlenen bazı bilgiler var, incelenenlerle birlikte bunlar da imha edilerek, ileride yapılacak araştırmalardan kaçırılmış olacak!”
Öyle değil mi, sizce de?..
Hakimin incelemesi ile, kozmik odadaki bilgiler, artık sır olmaktan çıktı ise, illa imha edilmesi gerekmez ki!
İşlerliğini iptal ile yetinirsiniz, amacınıza ulaşırsınız.
Şöyle düşünelim..
Genelkurmay, bu sene bir plan yapıyor.. Ertesi sene farklı bir plan.. Farklı plan yapılınca, evvelkini imha mı ediyor, yoksa arşive mi kaldırıyor?
Veya şöyle bir örnek verelim.. Genelkurmay bir talimat yayınlıyor.Sonra bu talimatı değiştiriyor, yenisini yayınlıyor.. Yenisi yayınlandığında, önceki talimat imha mı ediliyor, yoksa arşive mi kaldırılıyor?
Tabii ki her iki ihtimalde de, imha değil, arşive gönderme sözkonusu..
Benim tahminim, kozmik odadaki incelemede, görünürdeki dokümanlar içinde gizli farklı dokümanlar da olduğu için, böyle bir “imha”dan bahsediliyor..
Şu anki incelemede bulunamayan gizli belgenin, farklı bir kaynaktan delili ortaya çıkarsa, tekrar “kozmik oda”da inceleme yapıldığında, “Biz onları imha ettik” demek için böyle bir prosedür işletilmek isteniyor..
Şimdi görev mahkemede.. Acilen tedbir kararı alıp, imha edilmek istenen bilgi ve belgeler korumaya alınmalı.. Hatta bilgisayarlar, tümü ile emanete alınmalı..
Yoksa iş işten geçtikten sonra, “kozmik oda”daki arama, bilgi gizlemek isteyenlerin aleyhine değil, lehine olur.. Bu vesile ile, bilgiler imha edilir, deliller yok edilmiş olur!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT