İmam Humeyni'nin Vefatının 22. Yıldönümü

04.06.2011 12:51
İmam Humeyninin Vefatının 22. Yıldönümü
Bugün İran İslam Devrimi önderi İmam Humeyni'nin vefatının 22. yıldönümü… 1989'da vefat eden İmam Humeyni İran'da törenlerle anılıyor.

İran'da Törenlerle Anılıyor

İran İslam Devriminin lideri Ayetullah Humeyni, vefatının 22. yılında ülke genelinde düzenlenen törenlerle anılıyor. 

Devlet televizyonu, İmam Humeyni'nin Tahran'daki anıt mezarında düzenlenen töreni canlı olarak verdi. Başkent ile diğer kentlerden yüz binlerce kişinin katıldığı törende ilk olarak, Humeyni'nin torunu Hüccet-ül İslam Hasan Humeyni konuşma yaptı. İran İslam İnkılabı Rehberi Ayetullah Ali Hamaney'in de konuştuğu törende, İmam Humeyni'nin siyasi, dini liderliği ve devrimci kişiliğinden söz edildi. 

Törene Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, Meclis Başkanı Ali Laricani, Yargı Erki Başkanı Ayetullah Muhammed Sadık Laricani, Anayasayı Koruyucular Konseyi Genel Sekreteri Ayetullah Ahmed Cenneti, Uzmanlar Meclisi Başkanı Muhammed Rıza Mehdevi Keni, Düzenin Yararını Teşhis Konseyi Başkanı Ayetullah Ali Ekber Haşimi Rafsancani, Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Hasan Firuzabadi, bakanlar, milletvekilleri, kuvvet komutanları, yabancı siyasi ve askeri temsilcilerle halk katıldı. 

Rahmetle Anıyoruz

24 Eylül 1902 doğumlu Ayetullah Seyyid Ruhullah Musavi Humeyni, hareketiyle, evrensel İslami harekete kalıcı bir miras bırakmış; Siyonizm'e ve emperyalizme tarihlerinin en büyük darbesini vurmuştu. ABD güdümündeki Şah diktatörlüğüne karşı verdiği mücadelenin yanı sıra mezhepçi fitneye karşı vahdet çağrılarında bulunarak ümmet perspektifini öne çıkartmıştır. Mütevazı yaşantısıyla da milyonlara örnek olan İmam Humeyni'yi vefatının yıldönümünde bir kez daha rahmetle anıyoruz.

HAKSÖZ-HABER

 • Yorumlar 4
  Diğer Haberler
  PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim