1. HABERLER

  2. HABER

  3. ILO: Avrupa 'Sosyal Patlama'nın Eşiğinde!
ILO: Avrupa Sosyal Patlamanın Eşiğinde!

ILO: Avrupa 'Sosyal Patlama'nın Eşiğinde!

Ekonomik krizle boğuşan Avrupa'ya ilişkin İLO'dan çarpıcı bir uyarılar geldi.

A+A-

 “Avrupa’da sosyal patlama riski artıyor!”. Bu uyarı, Uluslararası Çalışma Örgütü’nden geldi. Örgüt son raporunda yüksek işsizlik oranlarının Avrupa Birliği ülkelerinde özellikle gençlerin öfkesini yaygınlaştırarak sosyal huzursuzluk yaratabileceği uyarısında bulunuyor.

Uluslararası Çalışma Örgütü ILO’nun Avrupa Birliği’ndeki istihdamla ilgili raporundan yüksek işsizlik oranlarının sosyal patlama yaratabileceği uyarısı çıktı. Rapora göre, işsizliğin arttığı ülkelerde sosyal patlama riski de büyüyor.

Kriz Yüzünden 26 Milyon Kişi İşinden Oldu

Bir milyonu son 6 ayda olmak üzere 26 milyon Avrupalı işini kaybetmiş durumda. Avrupa genelinde her dört gençten biri, Yunanistan ve İspanya’da ise gençlerin yarısından fazlası işsiz. Avro Bölgesi’nde işsizlik oranı rekor seviye olan yüzde 12’ye ulaştı.

Sosyal Huzursuzluk İhtimali Büyüdü

Sosyal huzursuzlukların çıkması ihtimalini artıran ekonomik durumdaki kötüleşmeyle birlikte Birlik ülkelerinde sosyal huzursuzluk riski dünyanın diğer bölgelerinden çok daha hızlı artıyor.

Kıbrıs Rum Kesimi, Yunanistan, İspanya, İtalya, Portekiz, Slovenya ve Çek Cumhuriyeti'nde sosyal huzursuzluk çıkması ihtimalinin arttığına dikkat çekiliyor.

"Bunalımlı Bir Kuşak Yetişiyor"

ILO işsizlikten dolayı “bunalımlı bir kuşak yetişiyor” uyarısında bulunuyor.

Ekonomik kriz giderek derinleşip, sokaklar da hareketlenirken işsizliğin en büyük kurbanları olan gençlerin öfkesinin yayılabileceği kaydediliyor.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard and Poor’s da geçen ay Avro Bölgesi’nde giderek derinleşen ekonomik sorunlar sebebiyle sosyal patlama riski uyarısında bulunmuştu.

Uzmanlar kredi imkanlarının artırılıp, salt tasarruf politikası uygulanmasından vazgeçilmesi çağrısında bulunuyor.

İntihar Vakaları Artıyor

Avrupa’daki krizle birlikte intihar olaylarının arttığı, uzun süredir görülmeyen bulaşıcı hastalıkların da geri döndüğü belirtiliyor. Avrupa Birliği genelinde yoksulluk sınırında yaşayanların oranı yüzde 17 dolayında.

HABERE YORUM KAT

1 Yorum