1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlköğretim Öğrencisine Tecrit ve Sürgün
İlköğretim Öğrencisine Tecrit ve Sürgün

İlköğretim Öğrencisine Tecrit ve Sürgün

İzmir’in Konak ilçesinde okul birincisi 8. Sınıf öğrencisi, başörtülü olduğu için önce okul kütüphanesinde tecrit edildi sonra sürgüne gönderildi.

30 Aralık 2010 Perşembe 18:01A+A-

Konak ilçesinde bulunan Yapıcıoğlu İlköğretim Okulunda okuyan ve okul birincisi olan 8. sınıf öğrencisi Amine Şani (13), başörtüsünü çıkarmadığı 25 gün boyunca tek başına bir kütüphane odasında yalnız bırakıldıktan sonra Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okuluna sürgün edildi.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan baba Hacı Şani şunları aktardı: "21 Aralık Salı günü kızım Amine ile birlikte Yapıcıoğlu İlköğretim Okulu'na gittik. Okul yönetiminin beni çağırması üzerine Müdür yardımcısı Kemal Diken'le görüştük. Bize okul değiştirmeye dair olan karar metnini okudu ve Kestelli Şerife Eczacıbaşı ilköğretim okuluna gitmemiz gerektiğini söyledi. Kızım Amine ile yeni okuluna gittiğimizde Okul müdürü Demet Mutlu bize buradaki uygulamanın da diğer okuldaki uygulamadan farksız olmayacağını ve kendi ellerinde bir şey olmadığını bunun üst makamlar tarafından böyle istendiğini belirtti."

Amine'ye Özel Bilgisayar ve İnternet Kurulmasındaki Amaç Ne?

Şerife Eczacıbaşı İlköğretim Okuluna sürgün edilen Amine, burada da gün boyu kütüphaneye mahkum edilirken, kendisine bir bilgisayar verilerek internet çekildi.

Yalnız olarak kütüphane odasında bırakılan öğrencisi için alelacele internet çekilmesi dikkat çekerken, konuyla ilgili bilgisine başvurduğumuz müdür yardımcısı Ramazan Karabulut, Amine için neden internet çekildiğini açıklayamadı.

"Kızımın yeri arkadaşlarıyla beraber sınıfıdır, internete bağlı bir bilgisayar karşısında oturmak değildir. Ayrıca Türkiye'de öğretmensiz internetli örgün öğretim ne görülmüş, ne de duyulmuş" diyen Baba Hacı Şani ise şu sorulara cevap verilmesini istedi, "Eğer ders için verildiyse faydalanabileceği ders programları neden bilgisayara yüklü değil? Ders için verildiğine dair hiçbir yardımcı programın yüklü olmadığı sadece yalın bir internetin bulunduğu bilgisayar hangi sebeple verildi?"

Baba: "İnsan Haklarına Aykırı"

Kızına yapılananın insan haklarına aykırı olduğunu belirten Baba Hacı Şani: "Yaklaşık 30 gün boyunca kızımın bir kütüphane odasında bırakılması, okulun bütün tören ve etkinliklerinden tecrit edilmesi kızım yaşındaki birine böyle bir uygulamanın yapılması ciddi psikolojik zararlar vereceği malumdur. Ayrıca bu tutum anayasanın 42. maddesine aykırı bir durum teşkil ederek kızımın eğitim ve öğretim hakkından yoksun bırakılmasıdır. Aynı zamanda evrensel insan hakları beyannamesinin 26. Maddesine de aykırıdır. Bu süreçte bize uygulanan hukuksuzluğu yetkili bütün mercilere (Cumhurbaşkanına, Başbakana, TBMM İnsan Hakları Komisyonu Başkanlığına, Milli Eğitim Bakanlığına, İzmir Valiliğine) birer faksla bildirmemize rağmen bugüne kadar bu konuya herhangi bir çözüm getirilmedi. Hukuki bütün zeminlerde hakkımızı arayacağımızı ve Allah katında da bu uygulamaya sebep olanlara hakkımızı helal etmeyeceğimizi belirtmek isterim." dedi.

Öte yandan Amine Şani, müdür yardımcı Ramazan Karabulut"un kendisine buradan da gönderilebileceğini söylediğini ifade ederken, Karabulut da sözlerine sahip çıkarak sürecin böyle gelişebileceğini tahmin ettiğini söyledi.

(Yunus Şani / İLKHA)

HABERE YORUM KAT

2 Yorum