1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlker Başbuğ, İnternet Andıcı Davasına Katıldı
İlker Başbuğ, İnternet Andıcı Davasına Katıldı

İlker Başbuğ, İnternet Andıcı Davasına Katıldı

Silivri'de devam eden İnternet Andıcı davasına eski Genelkurmay Başkanı İlker Başbuğ ilk kez katıldı.

A+A-

Hükümet aleyhinde kara propaganda yapmak amacıyla, Genelkurmay bünyesinde kurulduğu iddia edilen internet sitelerine ilişkin açılan İnternet Andıcı Davası'na Silivri'de devam ediliyor.

Davanın 57'inci duruşmasına, Eski Genelkurmay Başkanı Emekli Orgeneral İlker Başbuğ ilk kez katıldı.

Duruşmanın başında Başbuğ'un avukatı, müvekkili hakkında görevsizlik kararı verilerek dosyanın Yüce Divan sıfatıyla Anayasa Mahkemesi'ne gönderilmesini istedi. Avukat, ayrıca Başbuğ hakkındaki suçlama yeri sebebiyle de dosyanın yetkisizlik kararıyla Ankara'ya gönderilmesini de talep etti.

Bu konudaki görüşünü açıklayan savcı, İlker Başbuğ ile bazı Ergenekon sanıkları arasında bağlantı bulunduğunu ileri sürerek, taleplerin reddedilmesini istedi.

Duruşmada kısa ara veren mahkeme, avukatın taleplerini reddetti. Daha sonra ise Başbuğ hakkındaki 39 sayfalık iddianamenin okunmasına başlandı.

***

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince Silivri Ceza ve İnfaz Kurumları Yerleşkesi'ndeki küçük salonda görülen davanın bugünkü 57'inci duruşmasına, tutuklu sanıklar İlker Bağbuğ, emekli Orgeneral Hasan Iğsız, Koramiral Mehmet Otuzbiroğlu, korgeneraller Mehmet Eröz ve İsmail Hakkı Pekin, Tümgeneral Hıfzı Çubuklu, emekli Tuğamiral Alaettin Sevim, albaylar Sedat Özüer ve Ziya İlker Göktaş, emekli albaylar Dursun Çiçek, Fuat Selvi, Hulusi Gülbahar ve Cemal Gökçeoğlu, sivil memur Mehmet Bülent Sarıkahya, eski Aydınlık Dergisi Genel Yayın Yönetmeni Mehmet Deniz Yıldırım katıldı.

Mahkeme heyeti tarafından duruşmadan men edilmesine karar verilen avukat Serdar Öztürk ise duruşmaya katılmazken, YAŞ kararıyla Kara Kuvvetleri Eğitim ve Doktrin Komutanlığı'na atanan ve hakkında yakalama kararı bulunan Orgeneral Hüseyin Nusret Taşdeler ile kırmızı bülten ile aranmalarına karar verilen Tümgeneral Mustafa Bakıcı ve Bedrettin Dalan ise gelmedi.
Duruşmada, ikinci ''Ergenekon'' davası kapsamında tutuklu yargılanan bu davanın tutuksuz sanığı Hasan Ataman Yıldırım ile tutuksuz yargılanan Altınay Şahin de hazır bulundu.

Duruşmada, kimlik tespiti yapılan Bağbuğ, ikametgah adresi sorulunca, ''Önceden Fenerbahçe korumalı konutlarında kalıyordum. Ancak 6 Ocak 2012'den beri Silivri 5 No'lu cezaevindeyim'' dedi.

Bağbuğ, 7 bin lira emekli aylığı olduğunu, ayrıca kira gelirinin bulunduğunu ifadede etti. Bağbuğ daha sonra ikametgahının korumalı konutta olduğunu söyledi.

Duruşmada söz alan Bağbuğ'un avukatı, görevsizlik ve yetkisizlik kararı verilmesi için talepte bulunacağını belirtti.

Sezer, müvekkili hakkında bir suçtan bahsedilecekse bunun da ''adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs'' suçu olduğunu belirterek, Anayasa'nın 148. maddesine göre müvekkili hakkında yargılamada görevli olan mahkemenin ''Yüce Divan'' olduğunu kaydetti.

Müvekkilinin o dönemde genelkurmay başkanı olması nedeniyle, görevinden dolayı basın açıklamaları yaptığını dile getiren Sezer, ''görevsizlik'' kararı verilerek, dosyanın Yüce Divan sıfatıyla yargılama yapılabilmesi için ''Anayasa Mahkemesi''ne gönderilmesini istedi.

Sezer, mahkemenin aksi yönde bir karar vermesi durumunda da internet siteleri konulu andıcın hazırlandığı yerin Genelkurmay Başkanlığı karargahı olduğunu dile getirerek, yetkili mahkemenin de Ankara'daki olduğunu kaydetti.

Talep üzerine görüşü sorulan Savcı Mehmet Ali Pekgüzel de bu taleplerin reddedilmesini istedi. Duruşmaya ara verildi.

HABERE YORUM KAT