1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlker Başbuğ, Haberal’ı İstedi
İlker Başbuğ, Haberal’ı İstedi

İlker Başbuğ, Haberal’ı İstedi

Silivri Cezaevi’ne konulan eski Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ’un, Ergenekon’un tutuklu sanığı Mehmet Haberal’la aynı koğuşta kalmak istediği iddiası, “Haberal neden bu kadar önemli?” sorusunu tekrar gündeme getirdi.

08 Ocak 2012 Pazar 10:48A+A-

 

Haber: EROL METİN

İnternet Andıcı soruşturması kapsamında Silivri Cezaevi’ne konulan eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ’un, aynı cezaevinde tutuklu bulunan Mehmet Haberal’la aynı koğuşta kalmak istediği ve bu talebini cezaevi yönetimine ilettiği iddia edildi. Başbuğ’un bu isteği şaşkınlık oluşturdu. Haberal’ın gözaltına alınmasına sinirlenen Org. Başbuğ’un, tutuklanmasına sebep olan İnternet Andıcı’nı hemen onayladığı ortaya çıkmıştı. Ergenekon’un 12. dalgasında Haberal’ın gözaltına alınması üzerine Demirel’i arayan Başbuğ’un, hemen bir gün sonra onayladığı andıcın uygulamaya konulmasını sağladığı su yüzüne çıkmıştı. Başbuğ’un koğuş arkadaşı olarak Haberal’ı istemesi, “CHP’nin uğruna Meclis’i boykot ettiği, Seyfi Oktay’ın tahliyesini sağlamak için seferber olduğu ‘Sivil Paşa’ lakaplı Haberal neden bu kadar önemli?” sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Diker, Kafa Karıştıran İlişkiler Yumağına Dikkat Çekti

Emekli Albay ve DYP eski milletvekili Tevfik Diker, Ergenekon sanığı Mehmet Haberal’ın ayrıcalıklı konumuna ilişkin Akit’e çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Diker, Ergenekon sanığı Haberal’ın bu kadar önemsenmesiyle ilgili dikkat çekici değerlendirmeler yaptı. Haberal’ın, yurtdışına kadar uzanan geniş bir yelpazede birçok kişiyle ilişki içerisinde olduğunu belirten Diker, şöyle konuştu: “Haberal, 91’de Süleyman Demirel’in milletvekili adayıydı. Bülent Ecevit’in de cumhurbaşkanı adayıydı. Ayrıca tıp adamı olarak da birçok kişiyle de irtibatlıdır. Şimdi demokratik solun cumhurbaşkanı adayı, merkez sağın milletvekili adayı olması yelpazenin ne kadar geniş olduğunu ortaya koyuyor. Haberal’ın askerlerle de çok iyi ilişkileri var. Dışarıdan da teması olduğu kişiler var. Ayrıca oğlu kanalıyla MHP ve Bahçeli’yle de irtibatlı. Bu ilişkilere ve bu karmaya baktığımız zaman önemli bir fotoğraf karşımıza çıkıyor. Bu kadar geniş yelpazede ilişkisi olan biri herhalde önemli olur.”

“Demirel Ve Ecevit Sadece Haberal Konusunda Anlaştı”

Siyasi yaşamları boyunca birbiriyle mücadele eden Süleyman Demirel ile Bülent Ecevit’in, Haberal isminde uzlaştıklarına dikkat çeken Tevfik Diker, “ Birisi milletvekili, diğeri de cumhurbaşkanı yapmak istedi. Cumhurbaşkanı makamı üstünde bir makam yok bu ülkede. Bu makama Haberal’ı layık görüyor. Farklı siyasi görüşe sahip kişilerin aklına ilk gelen isim. Böyle bir şey kaç kişiye nasip olmuş, kaç kişinin üzerinde böyle bir uzlaşma sağlanmış?” ifadelerini kullandı.

“Haberal Konusunda Kilit İsim Demirel”

Demirel ile Haberal’ın çok yakın dost olduklarını vurgulayan Diker, “Demirel’in ortaya attığı Haberal’a Ecevit sıkı sıkıya sarıldı. Bahçeli de destek verdi. Bu üç ismin ulusalcı, zaman zaman statükocu duruşları kamuoyunun malumudur” dedi. Diker, “Bunlar konuşsun. Haberal’ı niçin bu kadar öne çıkardıklarını, önem verdiklerini anlatmalılar. Gizledikleri gizli gündemi açığa çıkarmalılar” diye konuştu.

Yeni Akit

HABERE YORUM KAT