1. HABERLER

  2. HABER

  3. GÜNDEM

  4. İlk Teravih Bu Akşam Kılınacak
İlk Teravih Bu Akşam Kılınacak

İlk Teravih Bu Akşam Kılınacak

​​​​​​​Onbir ayın sultanı ramazan, bu gece kılınacak ilk teravih namazı ile başlayacak. Ramazanda iftar vaktine göre, Türkiye'de orucunu en erken Hakkarililer en geç ise Edirneliler açacak.

15 Mayıs 2018 Salı 18:42A+A-

Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan alınan bilgiye göre, ramazanın ilk günü Hakkari'de imsak saat 03.11'de, iftar ise 19.15'te gerçekleşecek. Edirne'de ise saat 03.58'de başlayacak ilk oruç, akşam ezanının okunacağı 20.34'te açılacak.

Hakkari ile Edirne arasındaki oruç açma süresi farkı 79 dakika olacak.

Bir anlamda Hakkari'dekiler teravih namazını kılmaya hazırlanırken, Edirne'de yaşayanlar iftar sofrasına oturacak.

Erken iftar yapılacak illerde Hakkari'yi; Van, Iğdır, Ağrı,Bitlis ve Batman, geç oruç açılacak illerde ise Edirne'yi; Kırklareli, Çanakkale, Tekirdağ, Balıkesir ve İzmir takip edecek.

Coğrafi konumları nedeniyle İskandinav ülkelerinde yaşayan Müslümanlar, iftar sofralarına gece yarısına kısa süre kala oturacak.

Norveç, Danimarka, İzlanda ve İrlanda gibi ülkelerde iftar sofrasından kalkan Müslümanlar, kısa süre sonra sahur hazırlıklarına başlayacak.

Örneğin Norveç (Alesund) 22.34'te Göroland'da (Nuuk) 22.41'de İzlanda (Reykjavik) 22.42'de iftar edilecek, birkaç saat sonra ise yeni günün orucu başlamış olacak.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum