1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlk İcraatı Operasyon Oldu
İlk İcraatı Operasyon Oldu

İlk İcraatı Operasyon Oldu

Ukrayna’da ‘Çikolata Kralı’ Petro Poroşenko’nun (48) yeni cumhurbaşkanı seçilmesinden saatler sonra ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçıların işgal altında tuttuğu Donetsk havaalanına hava operasyonu düzenlendi.

A+A-

Ukrayna ordusundan yapılan açıklamada, operasyona paraşütçü birlikleri taşıyan Mi-8 askeri helikopterlerin yanı sıra SU-25 ve MiG-29 savaş uçaklarının katıldığı duyuruldu.

Bölgedeki AFP muhabiri, Ukrayna helikopterlerinin, 2012 Avrupa Futbol Şampiyonası öncesi 900 milyon dolar harcama yapılarak yenilenen Sergey Prokofiev Uluslararası Havalimanı’nın ana terminal binasını vurduğunu bildirdi. Bölgede top ateşi ve silah sesleri duyulurken, havaalanının üzerinden dumanlar yükseldiği görüldü. Havaalanının basın bürosundan dün sabah yapılan açıklamada, Rusya yanlısı silahlı kişilerin saat 03.00 civarında havaalanına girdiği, herhangi bir çatışma veya saldırının olmadığı açıklanmıştı. Açıklamada, havaalanındaki tüm uçuşların saat 07.00’den itibaren iptal edildiği duyurulmuştu.

Yüzde 53 gibi bir destekle seçilen Petro Poroşenko, operasyondan önce yaptığı açıklamada ülkenin doğusundaki Donetsk ile Lugansk’taki ayrılıkçı krizinin Rusya ile diyaloga girilmeden çözülemeyeceğini söylemişti. Poroşenko, bölgenin ‘Somali’ye dönmesine de izin vermeyeceklerini’ belirtmişti.  Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da “Ukrayna yeni cumhurbaşkanı ile çalışmaya hazırız. Ancak Kiev yönetiminden tüm Ukrayna halkının lideri olmasını da bekliyoruz. Doğu illerinin sesinin Kiev tarafından duyulması gerek” demişti.

KIRIM’DA TÜRKİYE İLE AYNI ÇİZGİDEYİZ
İzleyeceği programın ana unsurlarını sıralayan Poroşenko, “Ülkemiz federasyon olmayacaktır. İkinci önemli madde Ukrayna hiçbir zaman Kırım’da yapılan referandum sonuçlarını tanımayacak. Türkiye de Kırım referandumunu tanımıyor ve orada Rusya varlığını kabul etmiyor. Üçüncü önemli prensip dış politika. Buradan tüm dünyaya nasıl bir yol seçeceğimizi sadece Ukrayna halkı tarafından belirleneceğini ilan ediyorum. Seçimlerde halkın bana verdiği oylar da zaten Avrupa yolunu seçtiğimizi gösteriyor” dedi.

Hürriyet

HABERE YORUM KAT