İlk Çekilme Üç Bölgeden 60 PKK'lıyla

30.01.2013 06:53
İlk Çekilme Üç Bölgeden 60 PKKlıyla
Şubat ayında Öcalan'ın yapacağı çağrının ardından PKK'nın eylemsizlik kararı vereceği öğrenildi. Bu süreçte Tunceli, Van ve Siirt kırsalındaki 60 PKK'lı silah bırakarak sınır ötesine geçecek.

Çetiner Çetin | Yeni Şafak

PKK ile silah bıraktırma görüşmelerinden beklenen sonuçların alınması durumunda PKK eylemsizlik kararını, Öcalan'ın yapacağı çağrının ardından Şubat ayının ikinci yarısından sonra açıklayacağı öğrenildi. MİT Müsteşarı Hakan Fidan'ın önümüzdeki günlerde, Erbil'e giderek PKK'ya silah bıraktırma sürecin devamı için önemli bir adım atması bekleniyor.

İmralı-Ankara arasında yapılan görüşme trafiğine Erbil'in de dahil olmasıyla birlikte PKK'nın geri çekilme takvimi de netleşecek. MİT ve İmralı'nın Paris'te 3 kadın PKK'lının infazı ile birlikte aksayan görüşmelerin devam etmesi yönünde karar aldığı, dış kaynaklı aksaklıların süreci etkilememesi yönünde mutabakat olduğu öğrenildi.

İmralı ve Erbil görüşmelerinden beklenen sonuçların alınması durumunda da Öcalan'ın yapacağı çağrının hemen ardından, PKK eylemsizlik kararını Şubat ayının ikinci yarısından sonra açıklayacak. Kış şartları nedeniyle sınıra uzak bölgelerdeki PKKlilerin Türkiye'den ayrılmaları için ise bahar ayları beklenecek. Başbakan Erdoğan'ın silah bırakmaları durumunda operasyon düzenlenmeyeceği açıklamalarını dikkatle izleyen örgüt, ilk olarak Tunceli, Van ve Siirt bölgelerinden 20'şer kişilik 3 silahsız grubunu, 1999 yılındaki barış gruplarındaki gibi, sembolik olarak sınırdan Kuzey Irak'a çekecek.

 

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim