1. HABERLER

  2. HABER

  3. İlhan Cihaner’i ETÖ Vekil Yapmış
İlhan Cihaner’i ETÖ Vekil Yapmış

İlhan Cihaner’i ETÖ Vekil Yapmış

Odatv iddianamesine giren yasal dinleme kayıtları, CHP’nin Ergenekon sanığı Cihaner’i ETÖ baskısı ile milletvekili adayı yaptığını ortaya koyuyor.

14 Eylül 2011 Çarşamba 02:05A+A-

 

20 Ocak 2011 tarihli ses kaydında, Soner Yalçın ile A.A. isimli bir şahıs arasında, Cihaner’in vekil yapılması için bir konuşma geçiyor. Ardından Odatv’de, “Cihaner simgedir, vekil yapılmalıdır” şeklinde bir yayın yapılıyor. Bu yayından 4 saat 32 dakika sonra ise, daha önce vekil adayı yapılmayan Cihaner, Kılıçdaroğlu tarafından apar-topar Denizli 2. sırada aday gösteriliyor.

Ergenekon soruşturması kapsamında hazırlanan Odatv iddianamesi, CHP’de oynanan oyunları deşifre etti. Savcı Cihan Kansız tarafından hazırlanan ve mahkeme tarafından kabul edilen 134 sayfalık iddianame, İlhan Cihaner’in milletvekili olarak Meclis’e taşınmasının perde arkasını da araladı. Erzincan Cumhuriyet Başsavcısıyken, Albay Dursun Çiçek imzalı hükümete komplo planını uygulamaya koymakla suçlanan ve bu yüzden yargılanan Cihaner’in, CHP’den Denizli milletvekili adayı yapılmasının kaynağının Ergenekon olduğu ortaya çıktı.

“CİHANER’İ MİLLETVEKİLİ YAPALIM MI?”

Odatv iddianamesinde yer alan yasal dinleme kayıtları, Cihaner’i Meclis’e taşıyan iradenin ETÖ olduğunu gözler önüne seriyor. İddianamede savcılar, örgüt yöneticisi Yalçın Küçük’ün talimatları doğrultusunda hareket ettiği öne sürülen Soner Yalçın’ın, Ergenekon sanıklarının milletvekili olmaları yönünde faaliyetlerde bulunduğunu kaydediyor. Bu kapsamda 20 Ocak günü saat 15:23’de Soner Yalçın’ın, A.A. adlı kişiyle yaptığı telefon görüşmesine yer veriliyor. Telefonda A.A., Yalçın’a İlhan Cihaner’le görüştüğünü söylüyor. Soner Yalçın, A.A.’ya Cihaner için “Peki bu adam Kılıçdaroğlu başarısız olursa genel başkan olabilecek yetkinlikte biri mi?”, “Milletvekili yapalım mı?” diye soruyor. A.A. isimli şahıs da “Kesin bağımsız falan girmek ya da şeyden girmek ‘CHP tabanından çok ilgi var dedi.’ Ama bence kesin olması lazım” cevabını veriyor. Konuşmanın devamında A.A., Cihaner’in kendisine ‘Ergenekon davasının çok ilginç detaylarını anlattığını’ belirtiyor. Bunun üzerine Soner Yalçın “Çok güzel, süper” diyor.

SONER YALÇIN’IN RAHATLIĞI!

Görüşmede ayrıca A.A., odatv’nin sahibi Soner Yalçın’a ‘suç teşkil eden’ konuşmalarının dinleniyor olabileceği konusundaki kaygısını iletiyor. Yalçın’ın ise rahat konuşmaya devam etmesi dikkat çekiyor.

Savcıların iddianameye koyduğu bu telefon kayıtları, Odatv’nin Kılıçdaroğlu’na mesaj niteliğindeki ültimatom gibi yazısına ve akabinde Cihaner’in listeye alınmasına ışık tutuyor. CHP’nin 11 Nisan’da YSK’ya sunduğu milletvekili aday listesinde Cihaner yer almamıştı. Kılıçdaroğlu, Cihaner’in neden aday yapılmadığı yönündeki sorulara “Parti Meclisi’nin takdiri” cevabını vermişti. 16 Nisan’da Odatv’de yer alan bir yazıda, “İlhan Cihaner simgedir. Cumhuriyet hukukunun simgesidir. Peki CHP, İlhan Cihaner’i niye milletvekili adayı yapmadı? CHP, Cumhuriyet savcısının hangi özelliğini beğenmedi? Bunun açıklamasını yapmak zorundadır” denilerek Kılıçdaroğlu’ndan adeta hesap sorulmuştu. Bu yazıdan 4 saat 32 dakika sonra CHP, sürpriz bir kararla Denizli aday listesinde değişiklik yaparak İlhan Cihaner’i ikinci sıradan listeye koymuştu. Gürsel Tekin, Kılıçdaroğlu’nun talimatıyla Cihaner’in adaylığını YSK’ya bildirmişti.

KILIÇDAROĞLU’NU ZOR DURUMDA BIRAKACAK BELGELER

Savcıların, ETÖ’nün siyaseti dizayn etme çalışmalarına yer verdiği Odatv iddianamesi, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nu zor durumda bırakacak bilgi ve belgelerle dolu. İddianamenin hazırlanmasıyla birlikte Deniz Baykal’a yönelik komplonun kaynağının Ergenekon olduğu ortaya çıkarken, Odatv’de ele geçirilen bilgisayar hard diski içerisinde “Kılıçdaroğlu’na destek zorunlu” ibaresi ile başlayan bir belge de bulunuyor. Ayrıca Yalçın Küçük, iddianamede yer verilen telefon konuşmalarında Kılıçdaroğlu için, “Kemal Bey bizden çok çekiniyor”, “Ergenekon’u benimsedi” ifadelerini kullanıyor. Geçtiğimiz haftalarda yapılan Ergenekon duruşmasına da katılan Yalçın Küçük, seçimler öncesi milletvekili adayı yapılması için Kılıçdaroğlu’na ‘bir yığın isim’ verdiğini iddia etmişti.

EROL METİN / YENİ AKİT

HABERE YORUM KAT