1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IKYB: Musul Maliki’nin Yanlış Politikaları Yüzünden Düştü
IKYB: Musul Maliki’nin Yanlış Politikaları Yüzünden Düştü

IKYB: Musul Maliki’nin Yanlış Politikaları Yüzünden Düştü

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanlığı, eski Irak Başbakanı Maliki'nin Musul ve Türkiye'ye yönelik iddialarının asılsız olduğunu belirterek, "Musul'un düşmesinin asıl sorumlusu Maliki'nin kendisidir" değerlendirmesinde bulundu.

A+A-

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanlığı, Musul'un IŞİD tarafından ele geçirilmesinin 'Ankara'nın komplosu' olduğunu söyleyen eski Irak Başbakanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Nuri el Maliki'nin iddialarına ilişkin açıklama yaptı.

Maliki'nin, İran'da gerçekleştirdiği temaslarda Musul'un düşmesinin nedenlerini araştırma komisyonunun çalışmalarına ilişkin temelsiz açıklamalarda bulunduğu belirtilen açıklamada, "Maliki, Musul'un düşmesinin Kürdistan bölgesi ile Türkiye'nin ortak bir planına bağlı olduğunu iddia ediyor. Musul'un düşmesinin nedenlerini araştırma komisyonunun sonuçları çok açık ve net ortadadır. Buna göre Maliki, bu felaketin baş sorumlusudur. Maliki, temelsiz iddia ve iftiralarla kendisini bu durumdan kurtaramaz" ifadeleri kullanıldı.

'YANLIŞ SİYASETİYLE IŞİD'E ZEMİN HAZIRLADI'

Musul'un düşmesinin ve yanlış siyasetiyle IŞİD'e zemin hazırlayanın Maliki olduğu savunulan açıklamada şunlar kaydedildi:

"Yanlış siyasetiyle IŞİD'e zemin hazırlayan kendisidir. Maliki, Kürdistan Başkanı Mesud Barzani'nin bu konudaki uyarılarını dikkate almadı. Bu nedenle de Musul'un düşmesine neden oldu. Musul'un düşmesinin nedeni Maliki'nin şahsıdır. Teröristlere karşı en ön cephede yer alan ve IŞİD efsanesini sona erdiren de Kürdistan Bölgesi Peşmerge güçleridir."

Maliki, İran'ın başkenti Tahran'da ki bir otelde düzenlenen basın toplantısında, "Türkiye IŞİD'i ve El Kaide'yi destekleyen ülkelerden biridir. Eğer Türkiye ve Suudi Arabistan olmasaydı Suriye'de durum böyle olmayacaktı. IŞİD, İstanbul ve Ankara'da planlanmış bir örgüttür" iddiasında bulunmuştu.

Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç de, Maliki'nin Türkiye aleyhinde sarf ettiği ifadelere ilişkin, Maliki'nin suçluluk duygusu içindeki hezeyanlarının ciddiye alınmasının söz konusu dahi olamayacağını belirtmişti.

Haksöz Haber - Sputnik

Etiketler : , , , , ,

HABERE YORUM KAT