1. HABERLER

  2. HABER

  3. 'İkna Odası' Kayıtlarının Üstüne Yattı
İkna Odası Kayıtlarının Üstüne Yattı

'İkna Odası' Kayıtlarının Üstüne Yattı

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olduğu dönemde öğrencilere baskı yaparak başörtülerini çıkarmalarını isteyen Nur Serter, psikolojik baskı kasetlerinin üstüne yattı...

14 Ocak 2011 Cuma 10:34A+A-

İstanbul Üniversitesi Rektör Yardımcısı olduğu dönemde, başörtülü öğrencilerin başlarını açması için 'İkna odaları' kurarak gündeme gelen CHP Milletvekili Nur Serter'e 'gizli' damgalı bir yazı gönderildi. İstanbul Üniversitesi'nin antetli kağıdı kullanılarak ve sayı numarası verilerek hazırlanan 23.12.2010 tarihli yazının altında, Rektör Prof. Yunus Söylet'in imzası yer aldı. Gönderilen yazıda Serter'in, rektör yardımcılığı görevinde bulunduğu döneme ilişkin 'ikna odaları' ve 'bu odalarda öğrencilere psikolojik baskı uygulandığı' iddialarıyla ilgili yazılı, sözlü ve görsel kayıtların gönderilmesi istendi.

Yazıda şu ifadelere yer verildi: 'Başörtüsü yasağının uygulandığı dönemde, öğrencilerin 'ikna odaları' adı verilen kabinlere alınarak psikolojik baskı uygulanmak suretiyle başlarını açmaya zorlandıkları iddialarıyla ilgili olarak; Üniversitemiz rektör yardımcısı olduğunuz döneme ait konuyla ilgili elinizde bulunan yazılı-sözlü ve görsel tüm kayıtların rektörlüğümüze gönderilmesini arz ederim.' Serter ise 5 Ocak 2011'de İstanbul Üniversitesi'ne gönderdiği cevapta, söz konusu taleplerin hangi hukuki gerekçeye dayanılarak istendiğini sordu.


İstanbul Üniversitesi Rektörü'nden gelen yazıya anlam veremediğini belirten Serter, yazıyı gönderen makamın, delilleri kendisinden isteme hakkının olmadığını iddia etti.

Serter, rektörlükten gelen yazının idari veya adli bir soruşturmanın işareti olup olmayacağına ilişkin olarak ise şöyle dedi: 'İdari soruşturma olamaz zaten. Diğerini de bilemiyorum.' Milletvekilleri hakkında, yasama dokunulmazlıkları kaldırılmadığı sürece, idari veya adli ceza soruşturması yapılamıyor.

Aktif Haber

HABERE YORUM KAT