1. HABERLER

  2. HABER

  3. İkiyüzlülük Düzeninin Çirkin Yüzü Cenevre Görüşmeleri
İkiyüzlülük Düzeninin Çirkin Yüzü Cenevre Görüşmeleri

İkiyüzlülük Düzeninin Çirkin Yüzü Cenevre Görüşmeleri

Avrupa Parlamentosu basmakalıp sözlerle kabul ettiği ortak karar tasarısında, Suriye’deki çatışmaların çözümü için adaletsiz Cenevre görüşmelerinin sürdürülmesini istedi.

A+A-

Siyasi gruplar tarafından hazırlanan ve genel kurulda oylanarak kabul edilen kararda, bu ülkede özgürlük ve siyasi geçiş sürecinin hazırlanması için 2. Cenevre görüşmelerinin önemine güçlü vurgu yapıldı.

Kararda, Suriye yönetiminin kimyasal silahları vakit geçirmeden, söz verdiği zamanda imha etmesinin de önemine değinildi.  

Suriye’deki çatışmalara kalıcı çözümün, uluslararası camianın desteklediği  siyasi süreç ile gerçekleşebileceği vurgulandı.

AP’nin kararında, Suriyeli muhalefetin birlik ve beraberliğinin ve daha iyi organize olmasının önemine değinildi.

Suriye’de evlerinden olan milyonlarca insanın dramına değinilen kararda, temel ihtiyaç ve hizmetler için AB ve uluslararası camianın seferber olması çağrısı yapıldı.

AP kararında, BM Güvenlik Konseyi’nin insani durumla ilgili acil bir karar tasarı hazırlaması yönündeki beklenti ifade edildi.

Suriye’de savaşan bütün tarafların, insani yardımların ulaşmasına daha fazla gayret etmesi ve çatışma bölgelerinde insani yardım kanallarının açık ve güvenli bir şekilde faaliyet göstermesi istendi.

AA 

Etiketler : , ,

HABERE YORUM KAT

1 Yorum