1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. İkiyüzlülüğü bırakın; Saylan yasakçı idi!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İkiyüzlülüğü bırakın; Saylan yasakçı idi!

A+A-

Türkan Saylan toprağa verildi. Verildi ama, hayatı boyunca yaptıkları ve özellikle de söyledikleri sebebi ile tartışılmaya devam edilecek!

Hayır ben ikiyüzlülük yapmayacağım. Daha önce hayatta iken yaptığım eleştirileri, ölümünden sonra da dile getireceğim.

Ta ki, yaşayanlar ibret alsınlar!

Dün cenaze öncesi ve sonrasında, yine pespembe tablolar çizildi.. “İyilik meleği” mesajları tekrarlanıp duruldu.

Gözümüzün içine bakıla bakıla “yalan”lar söylendi..

28 Şubat sürecine, öğrenim özgürlüğünün kısıtlanması amaçlı faaliyetleri ile damgasını vuran bir kadın, “kızların okuması için hayatını feda eden insan” olarak tanıtılmaya çalışıldı..

Oysa eleştirilerimiz çok basit. Çok sıradan ve çok net eleştiriler..

Öyle uzun uzun araştırmalar yapılmasına, uzun uzun tahlillere gerek yok..

Çıkar söylersiniz; “Başörtülü insanın, üniversitede okumaya hakkı yoktur. Onlar ikinci sınıf varlıklardır”..

Ben de sizin yerinizi gösteririm..

“Siz despotsunuz. Siz darbecisiniz. Siz yasakçısınız. Siz ahlaksızsınız” derim.

Bugün böyle yapmıyorlar!

“Başörtülü öğrencinin okuma hakkı yoktur” demiyorlar!

Çünkü onu, Anayasa Mahkemesi’ne söyletene kadar her türlü ahlaksızlığı yaptılar. “Kızlar para ile başlarını örtüyorlar” dediler. Kızlara “Başlarını örtmezlerse, erkeklerin yüzlerine kezzap atmasından korkuyorlar” dediler.Dediler ha dediler.. Şimdi kararı aldılar, kenara geçmiş, ellerini ovuşturarak, genç kızların üniversite kapısından geri çevrilmelerini zevkle seyrediyorlar!

Bu, ahlaksızlık değil de nedir? Bir öğrencinin, başındaki örtüsü sebebi ile okuldan atılmasını savunmak, ahlaksızlık/ikiyüzlülük değil de nedir?

Türkan Saylan, kızların okuması için hayatını feda etmiş!

Bunu şöyle söylerseniz, başımın üstünde yeriniz var. Doğrusu bu çünkü: “Türkan Saylan, başı açık kızların okuması için hayatını feda etti. Başörtülülerin ise okumamaları için canla başla çalıştı.”

Gerçek bu!

Bu gerçeği çarpıtmayın. Gerçeğin bir kısmını söyleyip, diğer kısmını gizleyerek halkı aldatmayın..

Türkan Saylan’ın ağzından konuşmalar veriyorlar.. Bir tanesinde, “Doğu ve Güneydoğu’daki çocuklar ile İstanbul’daki liselerden mezun olan öğrenciler, aynı ÖSS’ye giriyorlar. Bu, fırsat eşitliğine aykırıdır” diyordu Türkan Saylan!

Ne güzel, bu sözlerin sahibinin, gidip ellerini öpeyim!

Ama bu insan, biliyorum ki, yıllarca YÖK üyeliği yaptı. YÖK’te, bu fırsat eşitsizliğinin bozulması için kılını bile kıpırdatmadı.

Tam aksine, bu fırsat eşitsizliğinin, bir de meslek lisesi mezunlarının aleyhine yaygınlaşması için, bütün gücü ile çalıştı. Meslek lisesi mezunlarının, ÖSS’ye girerken katsayılarının azaltılması için akla hayale gelmedik tilkilikler üretti. “Onlar, liseye gelirken zaten mesleklerini seçmişler, artık mesleklerini değiştiremezler” dedi. “Devlet meslek liselerine şu kadar bütçe ayırıyor. Meslek lisesi mezunları diğer fakültelere giderlerse, bu bütçe boşa harcanmış olur” dedi. Dedi ha dedi!

Ama aslında tek derdi vardı: “Bu ülkede, dindar doktor olmasın. Allah’tan korkan avukat, dinini bilen hakim olmasın. Bu dünyanın bir de ahireti olduğuna inanan mühendis olmasın!”

Evet, amacı bu idi!

Nihai amacı bu olmasa, değişik illerdeki liselerin seviye farklılığının ÖSS’de fırsat eşitsizliğine sebeb olduğunu söyleyen bir insan, meslek lisesi mezunlarını niçin ikinci sınıf muamelesine tabi tutsun ki? Pertevniyal Lisesi mezunu öğrenci ile Fatih İmam Hatip Lisesi mezunu öğrenci arasında, başarıları dışında niye fark görsün ki? Başörtülü kız ile başı açık kız arasında niye fark görsün ki?

Evet, ikiyüzlülük yapmayın beyler.. Türkan Saylan öldü.. Ama siz yaşıyorsunuz.. Kafanızdaki tabuları, yasakçılıkları, darbecilikleri bırakın artık!

“Bu ülkenin esas sahibi biziz” efelenmelerine son verin artık!

Eli silahlı terör örgütlerinin savunuculuğuna son verin artık!

“Yasaklar” üzerine “özgürlük” inşa edilmez beyler!

“Ayrımcılıklar”ın olduğu yerde “hukukun üstünlüğü” iddiasında bulunamazsınız beyler!

VAKİT

YAZIYA YORUM KAT

1 Yorum