İki Sudan Arasındaki Barış Görüşmeleri Askıya Alındı

15.08.2016 13:18
İki Sudan Arasındaki Barış Görüşmeleri Askıya Alındı
Etiyopya'daki Sudan görüşmeleri askıya alındı. Konu ile ilgili hükümet suçlandı.

Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da Sudan hükümeti ile Sudan Halk Kurtuluş Hareketi-Kuzey (SPLM-N), Adalet ve Eşitlik Hareketi ve Sudan Kurtuluş Hareketi arasındaki görüşmelerin askıya alındığı belirtildi.

SPLM-N Genel Sekreteri Yasir Arman düzenlediği basın toplantısında, barış görüşmelerinin Mavi Nil ve Güney Kordofan bölgeleri için başarısız olduğunu ifade ederek, bunun sorumlusunun hükümet olduğunu söyledi.

Sudan Devlet Başkanı Yardımcısı İbrahim Mahmud düzenlediği basın toplantısında ise 2 bölge konusundaki müzakerelerin başarısız olmasından ve ileri bir tarihte yapılmak üzere askıya alınmasından SPLM-N'nin sorumlu olduğunu kaydetti.

Hükümetin mart ayında imzalanan yol haritasına bağlı olduğunu ancak SPLM-n'nin yol haritasının ölüm fermanını verdiğini dile getiren Mahmud, "SPLM-N halkın acılarının sürmesini istiyor." dedi.

Taraflar arasında cuma günü sonlanması planlanan müzakereler pazar günü de devam etti.

5 gün süren ancak bir sonuç alınamayan görüşmelerde SPLM-N'nin kendi kontrolündeki bölgelerde 1 yıllığına saldırıların sonlandırılması anlaşması yapılması, buna karşı söz konusu bölgelere yardımların ulaştırılması konusuna öncelik verdiği bildirildi.

Bunun yanı sıra hükümet kanadığının önceliğinin ise saldırıların sonlandırılması anlaşmasının en fazla 1 ay süresince uygulanması, bu süre zarfında yardımların ulaştırılması ile tam ve kalıcı ateşkes anlaşması yapılması olduğu ifade ediliyor. Hükümet kanadı, SPLM-N unsurlarının bu yardımlardan yararlanması konusunda endişe duyuyor.

DARFUR GÖRÜŞMELERİ

Öte yandan Etiyopya'daki görüşmelerin ikinci kanadını oluşturan, Adalet ve Eşitlik Hareketi Başkanı Cibril İbrahim, Sudan Kurtuluş Hareketi Başkanı Minni Arcua Minawi ve hükümet arasında Darfur bölgesi konusunda yürütülen müzakerelerin de askıya alındığı kaydedildi.

AA muhabirine konuşan Cibril İbrahim, "Arabulucular, görüşmelerin askıya alındığını ve yeniden başlama tarihinin ileride bildirileceğini bize söyledi." diyerek, bu durumun sorumlusunun hükümet olduğunu dile getirdi.

İbrahim, tıkanıklığın hükümetin, Darfur konusundaki Doha Barış Anlaşması ısrarcı olmasından kaynaklandığına değinerek, Adalet ve Eşitlik Hareketinin bu anlaşmayı kabul etmediğini hatırlattı.

Sudan, 2012'de Katar'ın arabulucuğunda Darfur'daki küçük grupları bünyesinde barındıran Özgürlük ve Adalet Hareketi ile barış anlaşması imzalamıştı. Adalet ve Eşitlik Hareketi ile diğer büyük isyancı gruplar ise anlaşmayı imzalamayı reddetmişti.

Sudan'da Mavi Nil ve Güney Kordofan bölgeleri konusunda hükümet ile SPLM-N arasında, Darfur konusunda ise hükümet ile Adalet ve Eşitlik Hareketi ve Sudan Kurtuluş Hareketi arasında müzakereler yapılıyor.

 • Yorumlar 0
  Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
 • Güney Sudan'a 4 Bin BM Askeri Gidecek13 Ağustos 2016 Cumartesi 12:17
 • Sudan'daki Diyalog Görüşmeleri Başladı13 Ağustos 2016 Cumartesi 01:11
 • Güney Sudan BM'nin Önerisini Reddetti15 Temmuz 2016 Cuma 12:21
 • Güney Sudan Arap Birliği'ne Alınacak mı?14 Temmuz 2016 Perşembe 17:40
 • Güney Sudan'da Muhaliflere Af Kararı14 Temmuz 2016 Perşembe 14:40
 • Güney Sudan Liderlerinden Ateşkes Emri12 Temmuz 2016 Salı 09:42
 • BMGK'dan Güney Sudan Toplantısı11 Temmuz 2016 Pazartesi 08:20
 • Güney Sudan'da Çatışmalarda 269 Kişi Hayatını Kaybetti11 Temmuz 2016 Pazartesi 01:25
 • Zurasudan; Barış Her Şeye Rağmen Mümkün10 Temmuz 2016 Pazar 10:50
 • Güney Sudan’da Gerginlik Tırmanıyor08 Temmuz 2016 Cuma 20:08
 • PANO
  KARİKATÜR
  Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
  Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim