1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. FİLİSTİN

  4. İki İslami Cihad Lideri Rafah’tan Çıkamadı
İki İslami Cihad Lideri Rafah’tan Çıkamadı

İki İslami Cihad Lideri Rafah’tan Çıkamadı

Mısır'ın Rafah kapısındaki sürekli değişen keyfi uygulamaları Gazzelilere büyük sıkıntı yaşatıyor.

25 Temmuz 2011 Pazartesi 09:59A+A-

Mısırlı yetkililerin, Filistin İslami Cihad Hareketi'nin iki liderine dün (24 Temmuz Pazar) Rafah Sınır Kapısı'ndan çıkış izni vermediği bildirildi.

Filistin Enformasyon Merkezi muhabirinin İslami Cihad Hareketi'ne yakın kaynaklardan edindiği bilgiye göre, Mısırlı yetkililer İslami Cihad Hareketi Siyasi Birimi üyesi Dr. Enver Ebu Taha ve İslami Cihad liderlerinden Muhammed Harzayin'e daha önceden koordinasyon sağlandığı halde Gazze'den çıkış izni vermedi.

İslami Cihad Hareketi üyesi iki Filistinli liderin Rafah Sınır Kapısı'ndan çıkarak Filistin dışına gidecek bir heyette oldukları ve iki lidere çıkış izni verilmezken heyette yer alan diğer liderler Şeyh Nafiz Azzam, İbrahim En-Neccar, Şeyh Ömer Fevra ve Davud Şihab'ın Rafah Sınır Kapısı'ndan çıkış yaptıkları bildirildi.

Söz konusu kaynaklar, İslami Cihad Hareketi lideri Dr. Enver Ebu Taha'nın Gazze Şeridi'ne gerçekleştirdiği ziyaretin ardından ikamet ettiği Şam'a dönmekte olduğunu ifade etti.

Mısır'ın devrimden sonraki yönetimi Rafah Sınır Kapısı'nın sürekli olarak açık kalacağını duyurmasına rağmen kapıdan Gazze Şeridi'ne giriş ve çıkışlarda hâlâ büyük sorunlar yaşanıyor. Mısır tarafının Filistinlilere kötü muamelesi ve kapından giriş ve çıkış yapacakları belirlerken keyfi davranışlarda bulunması bu sorunların başında geliyor.

HABERE YORUM KAT