1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. İki İlçeyi Daha Alan IŞİD Bağdat Kapısında
İki İlçeyi Daha Alan IŞİD Bağdat Kapısında

İki İlçeyi Daha Alan IŞİD Bağdat Kapısında

Hit’in de IŞİD’in eline geçmesinin ardından IŞİD birliklerinin Bağdat kapılarına dayandığı ifade ediliyor.

A+A-

 Irak askerleri Bağdat'a yakın bölgedeki Enbar vilayetinin Hit ilçesinden çekildi. Bölgeye IŞİD grupları girdi ve ilçedeki askeri kışlaya konuşlandı. Haftalardır ABD uçakları tarafından bombalanan IŞİD'in son ele geçirdiği bölgeler, Bağdat havalimanına sadece 25 kilometre uzaklıkta.

IŞİD gruplarının Irak'ın başkenti Bağdat yakınlarındaki operasyonları devam ediyor. Bağdat'a yakın bölgede bulunan Enbar vilayetinde Irak ordusu ile IŞİD grupları arasındaki çatışmalar son birkaç günde gittikçe yoğunlaşmaya başlamıştı. Irak ordu birlikleri dün ABD uçaklarının Enbar'daki IŞİD gruplarını havadan vurmalarını istemişti. Bu hava saldırılarının acil olarak yerine getirilmesi gerektiğini bildiren Irak askerleri aksi takdirde bölgeden çekilmek zorunda kalacaklarını, IŞİD'e karşı mukavemette yetersiz kaldıklarını duyurmuştu. Bugün de Irak askerleri çatışmaların yoğunlaştığı bölgeden çekildiklerini duyurdu.

Irak'ın Enbar vilayetinin Hit ilçesinde, "ordu birliklerinin çekilmesinin ardından" IŞİD gruplarının askeri kışlayı ele geçirdiği bildirildi.

Enbar Operasyonları Komutanı Korgeneral Raşid Felih, yaptığı açıklamada Hit ilçesindeki 7. Tümen'e bağlı alayın tüm silah ve araçlarıyla askeri kışlayı boşaltıp El-Bağdadi nahiyesine çekildiğini,  ardından  IŞİD gruplarının buraya girdiğini söyledi.

“TAKTİKSEL ÇEKİLDİK!”

Askeri birliklerin "taktiksel" olarak Bağdadi'ye çekildiğini savunan Felih, "Hit ilçesini kurtarmak için geniş çaplı bir askeri operasyona hazırlandıklarını" ifade etti.

Irak askerlerinin çekilme haberinden saatler önce bölgedeki birlikler ABD uçaklarının Enbar bölgesindeki IŞİD mevzilerini vurmalarını istemiş aksi takdirde bölgeden çekilmek zorunda kalacaklarını belirtmişlerdi. IŞİD'in bölgede hızlı bir ilerleme kaydettiği bildiriliyor. Bu açıklamanın ardından gelen çekilme kararının, açıklandığı gibi taktiksel bir çekilme mi yoksa zorunlu bir çekilme mi olduğu ise henüz cevap bulmadı.

BAĞDAT HAVALİMANI'NA 25 KİLOMETRE MESAFEDE

IŞİD'in aldığı bu kışla ve ilçe ile birlikte Irak'ın başkenti Bağdat'a biraz daha yaklaştığı bildiriliyor. IŞİD'in ele geçirdiği bölgenin Bağdat havalimanına 25 kilometre mesafede olduğu belirtiliyor.

 

HABERE YORUM KAT