1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İki Farklı Bayram Mutfağından Yansıyanlar
İki Farklı Bayram Mutfağından Yansıyanlar

İki Farklı Bayram Mutfağından Yansıyanlar

Kader Muhammed, ilk önce Esed’in kadrolu katilleri şebbihalar tarafından kurşun yağmuruna tutulan ve bedenine 9 kurşun isabet eden Suriyeli bir anne…

A+A-

yilmaz_bilgenhaber1.jpgYılmaz Bilgen / Haksöz Haber

Birinci resim çeşitli yiyeceklerle donanmış ziyafete hazır bir sofranın kurulduğu bayram mutfağı…

İkincisi ise, içerisinde pişirilecek bir yiyeceğin bulunmadığı yarısı çökmüş, delik deşik çatıyla örtülü, 4 çocuğuyla ülkemize sığınan Suriyeli kadın mülteci Kader Muhammed Yusuf’a ait mutfak…

Kader Muhammed, ilk önce Esed’in kadrolu katilleri şebbihalar tarafından kurşun yağmuruna tutulan ve bedenine 9 kurşun isabet eden Suriyeli bir anne…

Esed güçlerinin havadan ve karadan ölüm kusan silahlarının altında hayatta kalmak adına verilen yeni bir mücadelenin de başlangıcıdır.

Ailenin yaşadığı Halep’in Eşrafiye mahallesindeki beş katlı ev bir gece vakti Esed’in uçakları tarafından bombalanır. Harabeye dönen evden sağ olarak kurtulan aile, kurtuluş ümidiyle Türkiye yollarına düşer ve Gaziantep’te tek odalı bir eve yerleşirler.

Eşini Suriye’de kaybeden Kader Muhammet Yusuf ve çocukları için bombaların ölüm kusmadığı ancak hayatta kalmak için binbir zorlukla boğuşulan yeni ve zorlu bir dönem başlar.

24 yaşındaki evin büyük oğlu İmad, muhaliflere destek olmak için yeniden Suriye’ye döner.

18 yaşındaki Hasan ise yürüme güçlüğü çekmesine rağmen kendisinden bir yaş büyük ablası ile birlikte annesine her konuda yardım etmeye çalışıyor. Evin en küçüğü Muhammed ise henüz 9 yaşında.

Kendisine isabet eden kurşunlardan dolayı aylarca hastanede kalan Kader Muhammed, defalarca operasyon geçirmesine rağmen vücudunda halen onlarca mermi parçası bulunduğunu söylüyor.

Sokakta evsiz barksız onbinlerce Suriyeli ailenin durumuna baktığımızda, halimize şükrediyoruz diyen Kader Hanım, 2 yıldır tek göz bir evde banyodan, mutfaktan, koltuktan, kanepeden, yataktan, halıdan, döşekten, dolaptan, fırından mahrumda olsalar da, savaş ve ölüm korkusu duymadan uyudukları için kendilerini şanslı addediyor.

Güneydoğunun kavurucu sıcağında buzdolapsız geçen 2 yaz ve soba yokluğundan önümüzdeki kış kendilerini bekleyen soğuk günlerin neler getireceğine dair belirsizlik, vücudundaki mermilerden dolayı yerde uyumak zorunda kalması kadar üzmüyor Suriyeli anne Kader Muhammed’i.

Çetin günler geçirdik diyor mahcup bir edayla ve ekliyor ‘tüpümüz bitti ve kimseye söyleyemedim. 11 gün sadece belediyeden aldığımız ekmekle idare ettik. Halep’te kendime ait bir işyerim vardı ve şu anki durumlara düşeceğim aklımın ucundan bile geçmemişti. Yine de çocuklarımla birlikteyiz ve Esed’in işkencelerine maruz kalmadan, evlatlarımın acısını göstermeden burada bize yeni bir hayat bahşettiği için Rabbimize hamdediyoruz.’

Türkmen bir aileden gelen ve iyi derece Türkçe bilen kader Muhammed, Suriye ile ilgili gelişmeleri de imkanı ölçüsünde takip etmeye çalıştığını belirtiyor ve ‘Suriye dramını doğru yansıtmak herkesin namus borcu’ olmalı diyor.

‘Beşşar Esed’in sarayında ağırlanıp, Şam’ın zengin mahallelerinde röportajlar yapmak, milyonların sefaletini, acısını görmezden gelmek ve Suriye’de her şeyin yolunda gittiğini söylemek Suriye gerçeğiyle, insafla, insanlıkla bağdaşmıyor’ sözleri de kendisine ait.

Günler öncesinden beslenme uzmanlarının bayramda et tüketimi konusunda uyardığı ülkemizde, ekmekten başka katık bulamayanlarında yaşadığı unutulmamalı.

Ülkemize sığınan yüzbinlerce Suriyeli mültecinin de benzer şartlar altında hayat sürdüğü unutulmaması gereken bir diğer önemli konu.

HABERE YORUM KAT