1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. IRAK

  4. IKBY, PKK'yı "Sert Bir Şekilde" Kınadı
IKBY, PKK'yı "Sert Bir Şekilde" Kınadı

IKBY, PKK'yı "Sert Bir Şekilde" Kınadı

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başbakanlığı, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına saldıran PKK'yı "sert bir şekilde kınadığı”nı duyurdu.

A+A-

IKBY Başbakanlığı’nın resmî internet sitesinde yayımlanan açıklamada: "Kürdistan Başbakanlığı olarak boru hattının patlatılması nedeniyle PKK'yı sert bir şekilde kınıyoruz. PKK, Kürdistan bölgesi halkının geçim kaynağına saldırmıştır." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada: "PKK'nın silâhlı gücü HPG'nin önceki gün Kürt bölgesinin petrolünü nakleden boru hattını, Şırnak ilinde patlattığı" belirtilerek, "PKK silâhlı güçlerinin, patlamanın sorumluluğunu üstlendiği" hatırlatıldı.

“PKK, Bu Eylemi Nedeniyle Kürdistan Halkı Tarafından Kınanmalıdır”

IKBY hükûmetinin ve halkının, Irak yönetiminin göndermediği bütçe ve IŞİD'e karşı devam eden savaş nedeniyle büyük bir ekonomik krizin içinden geçtiği vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Patlatılan boru hattı, Kürdistan bölgesi halkının yegâne ve başlıca geçim kaynağıdır. Aynı zamanda Kürdistan hükûmeti ve halkının her türlü baskı ve sindirmeye karşı başlıca direniş ve tahammül dayanağıdır. Peşmerge güçlerinin, IŞİD'e karşı verdiği savaşın da tek gelir kaynağıdır. Bunun yanında patlatılan boru hattı, Kürdistan bölgesinde barınan bir milyon 800 bin sığınmacının rızkının temin edildiği bir kaynaktır. Bu saldırı, Kürdistan halkının yaşamına, Peşmerge güçlerinin direnişine, sığınmacıların rızkına karşı yapılmış bir sorumsuzluktur. Bu saldırının, Kürdistan bölgesinin ekonomisine ve Kürdistan halkının yaşamına darbe vurmaktan başka hiçbir anlamı yoktur. PKK bu eylemi nedeniyle, Kürdistan halkı ve tüm taraflarca kınanmalıdır."

"PKK'ya Kürdistan halkına karşı bu düşmanca tutumunu bir daha tekrarlamaması çağrısı”nda bulununulan açıklamada, Irak Millî Petrol Şirketi (SOMO) kontrolünde petrol ihraç edilen boru hattının tekrar kullanılması için gerekli çalışmaların yürütüldüğü bilgisi paylaşıldı.

Enerji ve Tabî Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, yaptığı açıklamada, Kerkük-Yumurtalık petrol boru hattına, Şırnak'ın Cizre ilçesine 5 kilometre mesafedeki bir noktasına saldırı düzenlendiğini belirtmişti.

Kaynak: Anadolu Ajansı

HABERE YORUM KAT