1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan Liderleri Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinde!
İhvan Liderleri Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinde!

İhvan Liderleri Yüksek Güvenlikli Cezaevlerinde!

Darbeci ordunun tutukladığı İhvan ve HAP yöneticileri yüksek güvenlikli bölümlere nakledildi.

A+A-

Mısır'da ordunun yönetime el koymasının ardından tutuklanan Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) ile Hürriyet ve Adalet Partisi'nden (HAP) 6 yetkilinin, bulundukları cezaevinde yüksek güvenlikli bölümlere nakledildikleri bildirildi.

HAP'tan yapılan yazılı açıklamada, askeri darbenin ardından tutuklanarak başkent Kahire'deki Tora cezaevine konulan Müslüman Kardeşler'in eski Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Mehdi Akif, Rehberlik Konseyi başkan yardımcılarından Reşad Beyyumi, Hayrat Şatır, HAP Genel Başkanı Muhammed Saad el-Katatni, parti yöneticilerinden Hilmi el-Cezzar, Müslüman Kardeşler'in avukatı Abdülmunim Abdülmaksud ile eski milletvekili ve selefi görüşlü vaiz Hazım Salah Ebu İsmail'in, sıradan suçluların tutulduğu koğuşlarından alınarak yüksek güvenlikli bölümlere nakledildiği belirtildi.

Açıklamada, "Haklarında herhangi bir yargı kararı olmayan bu kişilerin, tehlikeli suçluların tutulduğu yüksek güvenlikli bölümlere nakledilmesi yasalara aykırı bir uygulamalıdır" denildi.

Cezaevi yönetiminden yapılan açıklamada ise binadaki bakım çalışmaları nedeniyle bu kararın alındığı ve bunun geçici bir uygulama olduğu belirtildi.

Mısır'ın seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin askeri darbe ile görevinden uzaklaştırılmasının ardından bazı İhvan ve HAP yöneticileri, yargıya hakaret ve şiddete teşvik suçlamalarıyla tutuklanmıştı. 

 

HABERE YORUM KAT