1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan Lideri Bedii'nin Oğlu Şehit Edildi
İhvan Lideri Bediinin Oğlu Şehit Edildi

İhvan Lideri Bedii'nin Oğlu Şehit Edildi

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Genel Mürşidi Muhammed el-Bedii'nin oğlu Ammar'ın dünkü gösterilerde şehit edildiği bildirildi.

A+A-

Mısır'da Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Genel Mürşidi Muhammed Bedii'nin oğlu Ammar'ın, dünkü gösterilerde şehit düştüğü bildirildi.

AA muhabirinin Bedii'nin avukatından aldığı bilgiye göre, İhvan lideri Bedii'nin oğlu Ammar Muhammed Bedii (37)  Kahire'deki gösteriler sırasında başına isabet eden iki kurşunla dün gece şehit oldu.

Avukat Hasan Kerim, Ammar Bedii'nin cenazesinin Ramses Meydanı yakınlarındaki askeri hastanede bulunduğunu, kendisinin de ölüm sebebine ilişkin resmi rapor çıkartmak amacıyla hastaneye gittiğini belirtti.

Ammar Bedii'nin bir oğlu, bir kızı vardı.

Bedii'nin Evi Yakıldı

Öte yandan Bedii'nin Kahire'nin güneyindeki Benu Süveyf vilayetinde bulunan evinde yangın çıktığı belirtiliyor.

Çarşamba günü Rabiatul Adeviyye Meydanı'ndaki barışçıl gösterilerin dağıtılması sırasında yaşanan katliamda da İhvan liderlerinden Muhammed el-Biltaci'nin 17 yaşındaki kızı Esma, göğsünden ve sırtından aldığı kurşunlarla şehit olmuştu.

Ordunun 3 Temmuz'da gerçekleştirdiği askeri darbeden bu yana 3 bin 500'ü aşkın kişi şehit olmuş, 10 binin üzerinde kişi yaralanmıştı. 

ammar-muhammed-bedii_amar-badi_ikhwan.jpg

İhvan: Şiddete başvurmadık

İhvan'dan yapılan yazılı açıklamada, Mısır resmi televizyonunda yayımlanan "teşkilatın" şiddet olaylarına başvurduğu yönündeki iddialara ilişkin, "İddialar barışçıl cuma göstericilerine yönelik uygulanan terörün ve vahşetin üzerini kapatmak amacıyla ortaya atılan yalanlardır. Ellerinde silahı bırakın taş bile olmayan göstericiler, caddelerde helikopterlerden ve binalardan açılan ateşle öldürüldü. Bunlar iftiracıların güvenilir olmadıklarının ve yalan söylediklerinin en açık delili. İhvan hakkında yalan söylemekten başka bir şey bulamıyorlar. Biz, siyasi sorunların demokratik kurallara bağlı kalarak çözüleceğine inanıyoruz. Mübarek döneminde bizden 50 bin kişi tutuklandı yine de şiddete başvurmadık." denildi.

Açıklamada, "Kanuni ve insani olarak kanın değerli olduğunu inanıyoruz. Yine yolsuzluk ve yeryüzünde bozgunculuk çıkarmanın haram olduğu inancını taşıyoruz. Ülkenin inşa edilmesi, ilerlemesi, kalkınması, özgürlüğü ve bağımsızlığı için çalışıyoruz " ifadeleri kullanıldı.

 

HABERE YORUM KAT

8 Yorum