1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan Lideri Bedii: Şehit Olmayı Göze Aldık
İhvan Lideri Bedii: Şehit Olmayı Göze Aldık

İhvan Lideri Bedii: Şehit Olmayı Göze Aldık

Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii Rabiatül Adeviye Meydanı'nda Mısır halkına seslendi

A+A-

 Mısır’da ordunun yönetime el koymasını protesto etmek amacıyla başkent Kahire’deki Rabiatu'l-Adeviye Meydanı'nda toplanan Mısırlılara seslenen Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii, "Cumhurbaşkanı Mursi dönene kadar eylemlere devam edeceğiz. Ne tutuklamalar, ne de darağaçları bizi yıldırabilir. Mısır, askeri yönetime boyun eğmeyecektir" şeklinde konuştu.

Bedii, “Milyonlar, Cumhurbaşkanı Mursi dönene kadar meydanlardan ayrılmayacak. Cumhurbaşkanımızdan vazgeçmeyiz. Canımız onun uğruna feda olsun ” dedi.

Mısır ordusuna , "Mısırlılara dön ve kalplerindeki yerini muhafaza et" çağrısı yapan Bedii, " Ey şanlı ordu, biz senin arkandayız. Sen de bizi düşmanlarımıza karşı koru ve silahını vatan evlatlarına doğrultma" ifadesini kullandı.

Mısır halkının askeri yönetimi tanımayacağını vurgulayan Bedii, ordunun siyasete müdahil olmak yerine asli görevine dönmesi gerektiğini belirtti.

Mursi döndüğünde sorunların çözümü konusunda uzlaşılacağını dile getiren Bedii,  Mısır medyasının gerçekleri çarpıttığını vurgulayarak, "Mısır halkı yansıtılanın aksine askeri darbeden yana değil" diye konuştu.

Ezher Şeyhi Ahmed et-Tayyib'in tutumunu da eleştiren Bedii, Ezher'in dini kurum olduğunu, Mısır halkı adına konuşma yetkisi bulunmadığını savundu. Bedii, Mısır Kıpti Ortodoks Patriği II. Tavadros'un dini bir sembol olduğunu ve bütün Kıptileri temsil etmediğini kaydetti.

Öte yandan, İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii'nin konuşması sırasında askeri helikopterin Rabia el-Adeviyye Meydanı üzerinde alçak uçuş yapması dikkati çekti.

Bedii hakkında yeniden yakalama kararı


Mısır Başsavcılığı'nın, Müslüman Kardeşler Teşkilatı Rehberlik Konseyi Başkanı Bedii, yardımcısı Hayrat Şatır ve 5 İhvan lideri hakkında yeniden yakalama kararı çıkardığı bildirildi.

Ramazan orucunu meydanlarda tutacağız

Mısır’daki Vasat Partisi Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Hüseyin Zayit, "Mısır halkı, ordunun Cumhurbaşkanı Mursi'yi görevden almasını kabul edemez. Demokrasi ve meşruiyet adına Ramazan’da da meydanlardayız. Ramazan orucunu meydanlarda tutacağız” dedi.

Askeri yönetimi tanımadıklarını vurgulayan Zayit, “Mursi görevinin başına dönene kadar meydanlardan ayrılmayacağız. Mısır halkının özgür iradesi ile iş başına gelen Mursi, Allah’ın izniyle dönecek. Kanımızın son damlasına kadar meşruiyeti savunacağız” ifadelerini kullandı.

"Darbe karşıtı" gösteriler

Mısır'da ordunun anayasayı askıya alması ve ülke tarihinde ilk kez seçim ile gelen Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi görevden uzaklaştırdığını açıklamasının ardından ülke genelinde milyonlarca kişi "darbe karşıtı" gösteriler düzenlendi.

Başkent Kahire'nin Nasır City'deki Rabiatu'l Adeviyye ve Giza bölgesinin Nahda Meydanı'nda toplanan göstericiler, Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah es-Sisi'ye hitaben "Git, bizim cumhurbaşkanımız Muhammed Mursi" şeklinde slogan attı.

Cuma namazının ardından binlerce gösterici tankların karşısında gerekirse şehit olacaklarını belirterek, Sisi ve muhalefet liderlerinden Muhammed el-Baradai'ye tepki gösterdi.

Her iki meydana göstericilerin akın akın gelişi sürerken, Nahda Meydanı'nda internet şebekelerinin kesik olduğu, mobil telefonlarla güçlükle iletişim kurulduğu dikkati çekti.

Öte yandan, İskenderiye başta olmak üzere Sina ve Asyut kentlerinde de zaman zaman çatışmalar meydana geldiği bildirildi.

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye'de Korniş ve Sidi Cabir semtlerinde toplanan yüzbinlerce kişi askeri yönetime "Git" sloganları attı.

Güneydeki Luksor, Asvan, Beni Suveyf, Sohac kentleri ile Nil Deltası'ndaki Port Said, Dimyat, Minye, Şarkıye, Mansura, Süveyş Kanalı çevresindeki Şüveyş ve İsmailiye kentlerinde de  milyonlarca kişi meydanlara inerek Mursi'ye destek verdi.

Güneydeki Luksor kentinin kırsal alanındaki bazı köylerde Hristiyan ailelerin saldırı endişesiyle karakol ve polis merkezlerine sığındıkları öne sürüldü.

Askeri darbenin başından beri Mursi'ye tam destek veren Sina ve Libya sınırındaki Marsa Matruh'ta ise binlerce gösterici meydanlarda toplandı. Her iki bölgede de ordu ve polisin kışla ve polis merkezlerinden çıkmadığı ifade edildi.

Mısır medyasının tamamına yakınının darbeye destek vermek amacıyla toplanma çağrısı yapmasına rağmen Tahrir Meydanı'nda 500 kadar kişinin bir araya geldiği gözleniyor.  Daha önce Mursi'ye muhalif gösterilere sahne olan Kahire'deki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın önünde ise toplanan olmadı.

6 Ekim Köprüsü üzerinde çatışma

Mursi taraftarı göstericilerle askeri müdahaleyi destekleyenler arasında 6 Ekim Köprüsü üzerinde ve radyo-televizyon binasının önünde çatışmalar yaşanıyor.

Görgü tanıkları sivil kıyafetli polislerin ve suç grubu "Baltacılar"ın da çatışmaya karıştığını iddia ediyor.

Zaman zaman silahların ve molotof kokteyllerinin de kullanıldığı çatışmalarda çok sayıda yaralı olduğu bildirildi.

Orduya ait 3 helikopter Tahrir ve çevresinde dolaşırken, devlet televizyonu binası önünde bulunan binlerce Mursi destekçisinin orduya 2 saat süre verdiği,  ev hapsinde tutulan devrik Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin salıverilmemesi durumunda devlet televizyonunu işgal edecekleri belirtildi.

El-Katatni ile el-Beyyumi serbest

Hürriyet ve Adalet Partisi (HAP) lideri Saad el-Katatni ile Müslüman Kardeşler Teşkilatı yöneticilerinden Reşad el-Beyyumi serbest bırakıldı.

AA

HABERE YORUM KAT

1 Yorum