1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan: "Kendiliğinden Bir Devrim Gelişiyor!"
İhvan: Kendiliğinden Bir Devrim Gelişiyor!

İhvan: "Kendiliğinden Bir Devrim Gelişiyor!"

Mısır'daki Müslüman Kardeşler Cemaati Genel Mürşidi Muhammed Bedi', ülkenin dört bir tarafındaki gençlere seslenerek ne pahasına olursa olsun kamu kurumlarını ve mallarını korumalarını istedi.

30 Ocak 2011 Pazar 21:25A+A-

Mısır'da son günlerde yapılan gösterilerle ilgili bir bildiri yayınlayan Muhammed Bedi', Filistin Enformasyon Merkezi'ne ulaşan bildiride, Müslüman Kardeşler'in Mısır halkının asli unsurlarından biri olduğuna işaret ederek, Mısır'da yaşananların zulmü reddeden ve özgürlük isteyen, kendiliğinden gelişen barışçıl bir devrim olduğunu söyledi.

Bedi', kamu kurumlarına zarar veren ve iş yerlerini tahrip edenlerin daha önce güvenlik güçlerinin halkı bastırmak ve seçimlere hile karıştırmak için kullandığı kişiler olduğunu belirtti.

Müslüman Kardeşler Cemaati Genel Mürşidi, Mısır halkının üzerinde ittifak ettiği talepleri yeniden dile getirerek olağanüstü hal yasasının iptalini, Mısır Parlamentosu'nun feshedilmesini ve yargı denetiminde yeniden seçimlerin yapılmasını istedi.

Muhammed Bedi' ayrıca tüm siyasi tutukluların salıverilmesi, seçimlere kadar iktidar partisinin içinde yer almadığı geçici bir hükümetin kurulması, göstericilere karşı başvurulan şiddet olaylarının sorumlularını araştıracak bir komisyonun kurulması gerektiğini ifade etti.

Bedi', "Biz Mısırlılar olarak isteklerimiz yerine getirilinceye kadar bu intifadayı sürdüreceğiz. Allah Mısır'ımızı ve halkımızı tüm kötülüklerden korusun" dedi.

Analistler: "Mısır'daki Gelişmeler Filistin Davasını Doğrudan Etkileyecek"

Mısır'da yaşanan gelişmeler Filistin'den ve Filistin davasından uzak değil. Coğrafi ve siyasi yakınlıkları nedeniyle Filistin ve Mısır arasındaki bağlar oldukça güçlü. Bu nedenle Mısır'daki gelişmelerden en çok etkilenecek Filistin olacak. Gelişmeleri takip eden ve Filistin Enformasyon Merkezi'ne konuşan analistlerin hepsi bu konuda hemfikir.

Dr. Velid El-Müdellil, Mısır'daki durumun Filistin'deki duruma temelden bağlı olduğuna işaret ederek coğrafi ve ikili ilişkiler açısından gelişmelerin Filistin üzerinde çok büyük etkisinin olacağını söyledi.

Filistinlilerin Mısır'da yaşananlara ve yönetimi kimin ele alacağına yakından ilgi duyduklarını ifade eden El-Müdellil, Mısır'ın tarih boyunca Filistin ulusal hareketini izlediğini ve Filistin sahasında hâlâ etkili bir oyuncu olduğunu ifade etti.

El-Müdellil, Mısır'ın Filistin davası ile ilgili gereken rolüne yeniden kavuşmasını ümit ettiğini dile getirdi.

Er-Risale gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Visam Afife ise, Mısır'da yaşanan gelişmelerin tüm bölgeyi etkileyeceğini ve dengeleri temelinden sarsacağını söyledi.

Filistin davasının bölgedeki gelişmelerin daima göbeğinde yer aldığını ve Mısır'daki olayların Filistin davasını etkilediğini kaydeden Afife, Filistinlilerin her yeni gelişmenin Filistin davasına olumlu yansımasını ümit ettiğini belirtti.

Batı Yaka'daki Abbas yönetiminin Mısır'daki gelişmeleri endişeyle takip ettiğine dikkat çeken Afifi, "Sonuçta Mısır'da yaşananların doğrudan yansımaları olacaktır ve büyük oranda siyasi gelişmelerin yönünü tayin edecektir" dedi.

FEM

HABERE YORUM KAT

1 Yorum