İhvan İç Sorunların Çözümünde Kardavi’nin Hakemliğini Kabul Etti

27.01.2016 19:09
İhvan İç Sorunların Çözümünde Kardavi’nin Hakemliğini Kabul Etti
Karadavi'nin İhvan'daki krize çözüm önerisinde uzlaşı sağlandı.

Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Yusuf el-Karadavi'nin Müslüman Kardeşler Teşkilatı'nın (İhvan) içinde bulunduğu kriz için sunduğu çözüm önerisi konusunda İhvan'ın uzlaşı sağladığı bildirildi.

İhvan'a yakın kaynaklar, Karadavi'nin çözüm önerisinin birçok maddesi konusunda İhvan liderlerinin uzlaşı sağladığını, yaklaşık 3 haftadır Mısır içinde ve dışında önerinin uygulamaya konulma yöntemlerinin görüşüldüğünü ifade etti.

Kaynaklar, krizin taraflarının anlaşmazlığı ve çözüm yollarını masaya yatırmak için Katar'da Karadavi ile bir araya geldiğini ve görüşmelerin 10 gün sürdüğünü aktardı.

Krizin taraflarından girişime yönelik olumlu açıklamalar

Üyelerinin tamamına yakınının hapishanelerde olduğu Rehberlik Konseyi ve onları vekaleten temsil eden gelenekçiler krizin bir tarafını, son iki yılda Mısır içinde ve dışında oluşturulan iki ayrı çatı kuruluş ise krizin diğer tarafını oluşturuyor.

Hapisteki İhvan Rehberlik Konseyi Başkanı Muhammed Bedii'ye vekillik eden ve Gazze'de yaşadığı iddia edilen Mahmud İzzet, İhvan Genel Sekreteri Mahmud Hüseyin ve İhvan Uluslararası Teşkilatı Genel Sekreteri İbrahim Munir gibi isimlerin yer aldığı gelenekçi taraf, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, Karadavi'nin girişimini memnuniyetle karşıladıklarını belirtti.

Girişim kapsamında safların birleştirilmesi, yurt içindeki ve dışındaki İhvan kurumlarında en hızlı şekilde seçime gidilmesi yönündeki çağrıdan övgüyle söz edilen açıklamada, Karadavi'nin tavsiye ve çağrılarını önemsedikleri, dikkate alınması için konunun teşkilat içindeki ilgili kurumlara sevk edildiği kaydedildi.

Krizin diğer tarafını oluşturan "İhvan Yüksek İdare Komitesi" de yaptığı yazılı açıklamada, Karadavi'nin girişiminden duydukları memnuniyeti ifade etti.

Açıklamada, 1 ay içinde yeni ve kapsamlı seçimlerin yapılması için çaba sarf edecekleri kaydedildi.

İhvan Şura Meclisi üyelerinden Ahmed Abdurrahman'ın başkanlığındaki İstanbul merkezli çatı oluşum "Mısır Dışındaki İhvan'ın Yönetim Bürosu" da girişime yönelik olumlu tepkilerini ifade ederek, İhvan Yüksek İdare Komitesi'nin alacağı karar doğrultusunda seçimlerin kendilerini de kapsaması için hazır olduklarını açıkladı.

Kaynak: Dünya Bülteni

  • Yorumlar 0
    Bu habere henüz yorum eklenmemiştir.
Diğer Haberler
PANO
KARİKATÜR
Tüm Hakları Saklıdır © 2001 Haksöz Haber | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Tel : 0 212 635 43 75 | Faks : 0 212 631 55 27 | Haber Yazılımı: CM Bilişim