1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. MISIR

  4. İhvan: Diktatör Öyle ya da Böyle Gidecek!
İhvan: Diktatör Öyle ya da Böyle Gidecek!

İhvan: Diktatör Öyle ya da Böyle Gidecek!

İhvan'ül Müslimin sözcülerinden Cemal Nasır, örgütün ayaklanmanın içinde olduğunu söyledi, taleplerini sıraladı.

29 Ocak 2011 Cumartesi 21:44A+A-

Mısır'daki ayaklanmanın en önemli aktörlerinden biri olan İhvan'ül Müslimin, diktatör olarak tanımladığı Hüsnü Mübarek'in öyle ya da böyle gideceğini söyledi, ardından taleplerini sıraladı.

Kahire'den telefonla ulaştığımız İhvan'ül Müslimin sözcülerinden Cemal Nasır, örgütün Mısır'daki ayaklanmanın içinde tüm varlığıyla yer aldığını söyledi. 'Diktatör' olarak tanımladığı ve ismini vermediği Hüsnü Mübarek'in mutlaka gideceğini belirten Nasır'a göre, artık Mısırlıların yapacak çok işi var, bunların en başta geleni de Mübarek'in mutlaka gönderilmesi.

'Ayaklanan Mısır halkını kutluyorum.Bu gösteriler, tüm Mısırlıları kapsayan çok geniş bir halk ayaklanmasıdır. Ve ülkenin en ücra bölgelerine kadar her yer bu ayaklanmanın içindedir. Bu ayaklanma, sistemin tüm engellemelerine rağmen gerçekleşti. Araya yağmacılar da karıştı ama bunu gerçekleştiren Mübarek rejiminin güvenlikçi uzantıları. Biz ayaklanmanın içindeki kendi kardeşlerimizi sürekli ikaz ediyoruz, bunların englenmesini talep ediyoruz ."

Ayaklanmanın lideri kim sorumuza, Nasır, "Bu ayaklanmanın bir lideri yok, tüm Mısır halkı" cevabını verdi.  

İhvan sözcüsü sorumuz üzerine taleplerini şöyle sıraladı:

"Hareket olarak diktatörün mutlaka gitmesini istiyoruz. Ama tüm diktatörler gibi onun kalmak için ısrar edeceğini de biliyoruz. Ama sonuçta öyle ya da böyle mutlaka gidecek.

Hemen ardından Milli Birlik Hükümeti istiyoruz. Tüm Mısır kesimlerini de içine alacak bu hükümet bir geçiş hükümeti olmalı.

Ve bu hükümetin kurulmasının ardında da geçmiş döneme ait adil bir soruşturma ve çıkarılacak yolsuzlukların adil bir şekilde yargılanmasını talep ediyoruz."

'Baradey yeni lider mi, hakkında ne düşünüyorsunuz?' sorumuza ise Nasır'ın cevabı şöyle oldu:

"Halkın tercihlerine saygılıyız. Yeni liderin kim olacağına, kendilerini kimin yöneteceğine Mısır halkı karar verecektir"

Metin Ünlü / Dünya Bülteni

HABERE YORUM KAT