1. HABERLER

  2. HABER

  3. “İHL’lerin ‘Özel’ Engeli Kaldırılsın”
“İHL’lerin ‘Özel’ Engeli Kaldırılsın”

“İHL’lerin ‘Özel’ Engeli Kaldırılsın”

Diğer tüm okulların özeline müsaade edilirken, özel İmam Hatip Lisesi açılmasının önüne yasal engel çıkarılması tepki topluyor.

A+A-

Ramazan ALKAN / AKİT

Bugün ülkemizde her okulun özeline müsaade var, imam-hatiplerin özeline ise müsaade yok! Eğitim-Bir-Sen 1 No’lu Şube Başkanı Mustafa Kır, bu negatif ayrımcılığa tepki göstererek “Özel İmam Hatip açılmasının önündeki yasal engeller kaldırılsın” çağrısında bulundu.

İHL’lere yönelik yasakların hâlâ devam ettiğini dile getiren Kır, Özel İmam Hatip Okulları’nın önündeki yasal engelin bir an önce kaldırılmasını istedi. İHL mezunlarının askeri okullara ve polis teşkilatlarına da girebilmesi gerektiğini belirten Kır, “Artık devlet güdümlü din politikasından, din ve dindarlar üzerinde belirleyici rol üstlenme arzusundan vazgeçilmeli, özel din eğitimi ve öğretimi veren kurumların açılmasının önündeki engeller bir an önce kaldırılmalıdır” dedi.  

“İmam Hatipliler Askeri Okullara Girebilmeli”

Kır, “Bir imam-hatip lisesi mezununun milletvekili, bakan, başbakan, cumhurbaşkanı olmasında, vergi vermesinde, askerlik yapmasında, vatan için can vermesinde bir beis görülmezken, askeri okullara alınması, polis olması sakıncalı görülebiliyor.  Hukuk devletinde her yasaklamanın mutlaka bir gerekçesi olmalıdır. Varsa gerekçesi kamuoyuna açıklanmalıdır” ifadelerini kullanarak İHL’lilere yönelik yasakçı uygulamalara artık son verilmesi gerektiğini söyledi. Özel İmam Hatip Okulları’nın açılmasının eğitim kalitesini yükselteceğini belirten Kır, bunun atama bekleyen öğretmenler için de yeni bir ekmek kapısı olacağını ifade etti.

 

HABERE YORUM KAT