1. YAZARLAR

  2. Ali İhsan Karahasanoğlu

  3. İHL’lerin orta kısmını, % 12 oyla, bir ayda açmıştı!
Ali İhsan Karahasanoğlu

Ali İhsan Karahasanoğlu

Yazarın Tüm Yazıları >

İHL’lerin orta kısmını, % 12 oyla, bir ayda açmıştı!

A+A-

Benim hayatıma, Erbakan Hoca’nın ilk dokunuşu, 1974 CHP-MSP koalisyon hükümeti döneminde, İmam Hatiplerin orta kısımlarının açılması vesilesi ile olmuştu..

1971 darbesi sonrasında kurulan muhtıra hükümetinin ilk işi (28 Şubat’taki gibi), İmam Hatip Liseleri’nin orta kısmını kapatmak olmuştu..

Ortaokula başlamam, tam da İHL’lerin orta kısımlarında meslek derslerinin kaldırıldığı o döneme denk gelmişti. Rahmetli babam, meslek dersleri kaldırılmış olmasına rağmen, sırf İmam Hatip havasını teneffüs etmem için, beni İHL’nin binasındaki ortaokula yazdırmıştı. İHL binasında ders görüyoruz. Ama meslek dersleri (Kur’an, Hadis, Arapça vs.) sadece lisede var, ortaokulda yok..

Ve 1973 seçimlerinden, MSP % 12 oyla çıkıyor. Hemen sonrasında kurulan hükümetin küçük ortağı..

Hükümet kurulur kurulmaz, gelecek eğitim yılını falan beklemeden, hemen ikinci yarı dönemin başında, ortaokulda da meslek derslerini görmeye başlıyoruz.

İşte, kararlı, azimli, inançlı liderin neleri başarabileceğinin delili olan bir hatıra..

Bugünküler gibi, “Biraz bekleyelim” yok.

“Hele bir koltuklarımıza oturalım, devleti tanıyalım” yok.

“Canım, yılın ortasında değişiklik mi olur, birazcık sabır” yok!

Koltuğa oturduğu günün ertesinde, olması gereken ne ise, kimseden çekinmeden, hayata geçirmenin alkışlanacak başarısı!

Erbakan Hoca, İHL’lerin orta kısmını, hem de kime açtırdı biliyor musunuz?

CHP’li Milli EğitimBakanı’na..

Bu küçücük bir örnek..

Erbakan Hoca’nın hayatına baktığımızda, “hak” merkezli mücadelesinin, “kuvvet”e hep galip geldiğinin sayısız misallerini görüyoruz.

Sadece din eksenli konularda değil..

Çünkü Erbakan Hoca, dindar kimliği ile tanınsa da, aynı zamanda çok başarılı bir bilim adamı idi.

Hem başarılı ve hem de cesur..

“Gümüş motor” mücadelesi, dönemin Batı güdümlü sermayesinin tüm baskılarına rağmen, Erbakan Hoca önderliğinde hayata geçirilmişti.

O yıllarda, sizin ne haddinize, “Batı’da üretilen motorları ithal etme” yerine, “Türkiye’de üretme”ye kalkışmak? Başınızı kaldırsanız, anında eziverirlerdi..

Erbakan Hoca, işte o yapıyı yıktı.. Yabancı sermayenin temsilcisi, yerli uşaklara rağmen, Gümüş Motor projesini hayata geçirdi.

TOBB’daki mücadelesi, yine “hak” esaslı, “kuvvet”e karşı verilen mücadele idi.

TOBB’da, kaba kuvvetle kendisine kapatılan kapılar, onu ülke yönetimine talip olmaya sevketti.

Evet, o güne kadar dindar halkımız, hep oy veriyordu.. “Ben sendenim” diyene oy veriyor, ama kendi içinden çıkan insanları Ankara’ya bir türlü gönderemiyordu..

Anadolu insanı oy veriyor, ama ülkeyi yönetemiyordu! Aday bile olamıyordu..

İşte ilk defa Erbakan Hoca ile, bağımsızlar hareketi başlatıldı ve Türk siyasetindeki saltanat tepetaklak oldu..

Halkın içinden çıkan insanlar, iki tane liderin keyfi ile değil, halkın tercihi ile milletvekili oldular.

Böylece, Türkiye’nin milyonlarca mütedeyyin insanının, “Solomon’ların oy deposu” olarak kullanılmasına, Erbakan Hoca’nın mücadelesi son verdi..

Dindar insanlarımız Erbakan Hoca ile birlikte, sadece “oy kullanan” değil, “oy kullanılan yönetici adayları” olmayı başardılar..

Anadolu insanını köle gibi kullanan, onların oyunu alıp kendi istedikleri gibi ülkeyi yönetenlerin defteri, Erbakan’ın mücadelesi ile dürüldü.. Ülkeyi yönetenlerin koltukları, gerçek sahiplerine bırakılmak zorunda kalındı.

Sadece ülke içinde değil, dünya genelindeki emperyalistlerin hegemonyasına ilk başkaldırıyı da, Erbakan Hoca gerçekleştirdi.

İsrail’in “kuvvet”e dayalı sömürüsü, Erbakan Hoca ile önce İslam aleminde tartışılmaya başlandı.. Sonrasında da, “hak”kı tanımayan “güç”ün zulmü, dünya gündemine girdi..

Cami imamının keçisi çalındığında, “İmam keçi çaldı” haberleri yapanların karşısında, siyasetçisi ile, profesörü ile, pozitif bilimleri tahsil etmiş din adamları ile, vicdanlı ve cesur bir topluluk doğdu..

Bugün bıçak parası almaktan çekinen inançlı doktorlarımız.. Müvekkilini karşı tarafa satmaktan inancı sebebi ile çekinen avukatlar.. Rüşvetle karar vermeyen hakimler.. Kısacası inançlı bürokratlar, inançlı meslek adamları varsa.. Bunların hepsinde, Erbakan Hoca’nın mücadelesinin çok büyük katkısı vardır..

Allah rahmet eylesin.

Mekanı cennet olsun!

YENİ AKİT

YAZIYA YORUM KAT