1. HABERLER

  2. HABER

  3. İHH'nın Yardım Tırları Suriye'ye Girdi!
İHHnın Yardım Tırları Suriyeye Girdi!

İHH'nın Yardım Tırları Suriye'ye Girdi!

''Kış geldi. Suriye için bir ekmek, bir battaniye'' kampanyası çerçevesinde İstanbul'dan yola çıkan tırlar, Suriye'ye ulaştı.

A+A-

İnsani Yardım Vakfı (İHH) organizatörlüğünde İstanbul'dan hareket eden 33 tırdan 8'i Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'ndan giriş yaparak Suriye'nin Esselame Sınır Kapısı'na, 12  tır ise  Akçakale Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye ulaştı.

Yardımların Rakka, Halep, Hama, Humus, Lazkiye ve Şam ile kırsal bölgelerdeki Suriyelilere dağıtılması planlanıyor.

6 Tır Yayladağı'na Ulaştı

İstanbul'dan yola çıkan, içerisinde battaniye ve un bulunan 6 tır, Hatay'ın Yayladağı ilçesine geldi. Suriye Türkleri Eğitim Kültür ve Dayanışma Derneği'nden Nidal Molla, 6 tırın her birinde 24 ton un ve çok sayıda battaniye bulunduğunu bildirdi.

 

İzmir'den 3 Tur Un Yardımı

Ayrıca İzmir Özgür-Der Şubesi ve İzmir İHH grubu beraberlerinde 3 tır un yardımını Suriyelilere ulaştırdı.  

osman-atalay-ihh.jpg

Biraz Daha Hassas ve Duyarlı Olmalıyız

İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Osman Atalay, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'nda AA muhabirine yaptığı açıklamada, Halep ve Suriye genelinde insani trajedinin yaşandığını, buna seyirci kalmamak için yardım yapmak gerektiğini vurgulayarak, şunları söyledi:

''Bosna'daki katliam ve felaket karşısında, Türk halkı ve sivil toplum örgütleri son derece duyarlılık göstermişti. Dün Bosna'da yaşanan katliamın bir benzeri Suriye'de yaşanıyor. O açıdan bizim sivil toplum örgütleri olarak biraz daha hassas ve duyarlı olmamız gerekiyor. Azez'de geçen hafta 6 bin civarında insan çadırlarda yaşıyordu. Ama son 3, 4 gün içerisinde Azez ve Halep kırsalındaki yoğun bombardıman sebebiyle buna 4 bin kişi daha eklendi. Bugünlerde gerçekten çok soğuk var. Çadırlarda yaşayan insanların durumu iyi değil. Çocuk ve kadınlarda hastalıklar baş göstermeye başladı. Bunu da düşünmek gerekiyor. Elektrik ve mazot yok. Bu çadırlarda ısınma problemi var. Çadırlarda çocuklar ve yaşlılar var. Naylon çadırlarda yaşayan insanların daha fazla sağlıklarını koruyamayacaklarını tahmin ediyoruz.

Halep'ten gelen kamyonlara boşaltılacak unlar, daha sonra Halep'e doğru yola çıkacak. Bu kampanya çerçevesinde sadece İstanbul'dan değil, Türkiye'nin birçok yerinden; Bursa'dan, İzmir'den, Giresun'dan, birçok şehirlerden kampanyaya ilgi var. Çünkü hayat şartları her geçen gün Halep'te ve Suriye topraklarında zorlaşıyor. Suriye'de yaşayanlar için açlık tehlikesi var gerçekten; 10 milyon insan için önümüzdeki günlerde açlık sorunu olacak.

Un yok, maya yok, bunlar olsa elektrik yok. Mazot yok, ekmek yapmak her geçen gün zorlaşıyor. Suriye için bir tehlike daha var. Özellikle havaların soğumasıyla çocuklar ve yaşlılar için hastalık tehlikesi var. Çadır kentte elektriğin olmaması, ısıtıcıların olmaması, sobanın olmaması nedeniyle, çocuklar üzerinde ciddi hastalık tehlikesi var.
 

Bu arada Babüsselam Sınır Kampı’na ziyarete gelen AK Parti Milletvekili Şamil Tayyar’a İHH’nın çalışmalarını anlatan İHH Başkan Yardımcısı Osman Atalay, 6000 kişilik günlük sıcak yemek ve kış yardımlarını anlattı. Tayyar, İHH çalışmalarını öğrenince teşekkürlerini iletti.

yardim-konvoyu-kis-geldi-tirlar-ihh.jpg

ihh-yardim-tirlari.jpg

HABERE YORUM KAT