1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İHH'nın yardım tırları Suriye Kürdistanı'nda
İHH'nın yardım tırları Suriye Kürdistanı'nda

İHH'nın yardım tırları Suriye Kürdistanı'nda

İnsani Yardım Vakfı İHH'nın, Suriye’nin Kürt bölgesi Cezire’ye yardım malzemesi götüren ve beş gündür Mardin’de bekletilen tırları bugün bölgeye girdi.

A+A-

İHH 7'si Afrin, 13'ü Kobani ve 7'si Cezire bölgesine olmak üzere 27 insani yardım tırını yola çıkarmıştı.

Afrin’e gönderilen tırlar perşembe günü bölgeye girdi, Kobani bölgesine gönderilen tırlar ise cumartesi Suruç’taki Mürşitpınar Sınır Kapısı'ndan Suriye‘ye geçti. Ancak Cezire bölgesine giden yedi tır beş gün sınırda bekledi. Tırlardan beşi dün, ikisiyse bugün Mardin Şenyurt’tan bölgeye girdi.

Konuyla ilgili Al Jazeera’ye bilgi veren İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Hatay bölgesi temsilcisi Muhammed Yorgancıoğlu, Cezire bölgesine tırların geç girme nedenini şöyle açıkladı:

"Söz konusu yedi tır özel izne bağlı İnsani Yardım geçiş noktaları olan ve BM’nin de yardım geçirdiği noktalar. Yani normal gümrük kapıları değil. Bu yüzden prosedür zaman aldı."

Tırların Suriye Kürdistanı'nda çok iyi bir şekilde karşılandığını belirten Muhammed Yorgancıoğlu, bölgeye daha önce de İHH’nın insani yardım gönderdiğini ancak ilk defa konvoy halinde yardımlar gittiğini belirtti. İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Hatay bölgesi temsilcisi Muhammed Yorgancıoğlu, bundan sonra da bölgeye yardımların devam edeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT