1. HABERLER

  2. İSLAM DÜNYASI

  3. SURİYE

  4. İHH'dan Halep’e 500 Koli Gıda Yardımı
İHHdan Halep’e 500 Koli Gıda Yardımı

İHH'dan Halep’e 500 Koli Gıda Yardımı

İHH Halep’te 500 koli gıda yardımı dağıttı

A+A-

İHH İnsani Yardım Vakfı, Halep'e 500 koli gıda yardımında bulundu. Suriye diktatörü Beşşar Esed'in mübarek Ramazan ayında havadan ve karadan bombalar yağdırdığı Halep'te halk en çok gıda sıkıntısı çekiyor. Harabeye dönen Halep'te elektriksiz ve gıdasız hayatlarını sürdürmeye çalışan halk, 12 gündür devam eden yoğun bombardıman altında yardım çağrısında bulunmuştu. İHH ise bu yardım çağrısına kulak vererek, Halep'in merkezine gıda yardımı gerçekleştirdi.

İHH, hayırseverler tarafından yapılan yardımları toplayarak, Suriye halkı için gıda kolisi hazırladı. İHH'nın Hatay'daki deposunda, yağ, helva, zeytin, pirinç, çay, şeker, reçel, makarna ve pirinç gibi kuru bakliyat malzemelerinden hazırlanan 500 gıda kolisi, bir kamyona dolduruldu. Hatay'dan yola çıkan kamyon, Kilis Öncüpınar Sınır Kapısı'na geldi. Burada yardım kolileri İHH yetkilileri tarafından Suriye Ulusal Konseyi İnsani Yardım Komitesi yetkililerinin kamyonuna taşındı. Suriye Ulusal Konseyi İnsani Yardım Komitesi yetkilileri, yardımları teslim aldıktan sonra sınır kapısını geçerek, Halep'in merkezine doğru yola çıktı. Daha sonra yardımlar Halep'in merkezinde, ihtiyaç sahibi insanları dağıtıldı.

İHH Yönetim Kurulu Üyesi Osman Atalay konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, Halep'in yaklaşık iki haftadır büyük bir saldırı altında bulunduğunu söyledi. Suriye'nin Halep, Hama, Humus, İdlib ve Lazkiye gibi şehirlerinde gıda ve ilaç sıkıntısının had safhada olduğunu ve halkın bu yönde yoğun bir talebinin olduğunu dile getiren Atalay, İHH olarak bu çağrıya sessiz kalamadıklarını ifade etti. 15 aydır Hatay ve Gaziantep'te bulunan sığınmacıların ihtiyaçlarını karşıladıklarını ve karşılamaya devam ettiklerini kaydeden Atalay, şimdi ise Suriye'nin içinde yardım çalışması başlattıklarını söyledi. Atalay; "Bir ay içinde Suriye'nin Halep, Hama, Humus, İdlib ve Lazkiye şehirlerine yardım yapmaya başladık. Vakıf olarak, bu zamana kadar 370 ton gıda yardımı yaptık. Bu yardımların 10 tonu konserve, 40 tonu un, 320 tonu ise kuru bakliyattan oluşuyor. İlaç, temizlik malzemeleri ve giyim gibi yardım çalışmalarında da bulunduk. Ayrıca 2 bin adet uyku tulumu ve 40 jeneratör yardımı da yaptık. Bu yardımların Suriye halkına ulaşmasında emeği geçen bütün hayırseverlerimize teşekkür ediyoruz. Sivil toplum kuruluşlarının da, özellikle son günlerde baş gösteren gıda sıkıntısı talebine cevap vermesi ve bu doğrultuda çalışma yapmalarını da temenni ediyoruz" dedi.  

HABERE YORUM KAT