1. HABERLER

  2. HABER

  3. İHH Van’da Eğitim ve Kültür Merkezi Açtı
İHH Van’da Eğitim ve Kültür Merkezi Açtı

İHH Van’da Eğitim ve Kültür Merkezi Açtı

İHH Van’da çok amaçlı bir eğitim ve kültür merkezi açtı.

A+A-

İHH İnsani yardım Vakfı 2011 yılı Ekim ve Kasım aylarında Van’da meydana gelen büyük depremlerin ardından, bölgede arama-kurtarma çalışmaları, ayni ve nakdi yardımlar, sıcak yemek dağıtımları, Sağlık yardımları, yetim sponsorlukları, sosyal ve kültürel aktiviteler düzenlenmesi gibi faaliyetleri yürüttü. Deprem sonrasında Van’da 550 ailenin ikamet edeceği bir konteyner ve prefabrik kent kurdu. Halen hizmet veren bu yerleşim merkezinden binlerce depremzede istifade etti. İHH bölgede bu büyüklükte bir geçici yerleşim merkezi kuran tek sivil toplum kuruluşu. Şu anda İHH tarafından Van’da 400 yetim ve mağdur depremzede aileye düzenli yardım yapılmakta.

Bu yardım çalışmalarının yanı sıra İHH, bölge için kalıcı projeler geliştirmeye devam ediyor. Bu projelerden biri Van Eğitim ve Kültür Merkezi oldu. Van Valiliği SODES Proje Koordinasyon Ofisi’nin koordinasyonunda yürütülen ve Kalkınma Bakanlığı tarafından SODES kapsamında finanse edilen projede bir Eğitim ve Kültür Merkezi kuruldu. Eğitim ve Kültür Merkezi düzenlenen törenle açıldı. Açılışa katılan İHH İnsani Yardım Vakfı Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Oruç, merkezin herkese hayırlı olmasını diledi. Üye başvurularının oldukça fazla olmasının sevindirici olduğunu belirten Oruç, büyük bir eksikliği hissedilen böyle bir merkezi Van’a açmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

Merkez bünyesinde;

 -Kadın evi

 -Gençlik merkezi

 -Çocuk Parkı

 -Kütüphane

 -Bilgisayar sınıfı

 -Mesleki eğitim sınıfı

 -Müzik sınıfı

 -Stranç Bölümü

 -Masa tenisi alanı

 -Çok amaçlı salon bulunmaktadır.

Merkezde; ayrıca okul öncesi eğitim çağında olan  çocuklara yönelik programlar etkinlikler düzenlenecek.

Gençlere yabancı dil eğitimleri (Arapça-ingilizce) , masa tenisi, satranç, bilgisayarlı çizim, müzik aleti (bağlama-gitar) çalma kursları, kadınlara çocuk eğitimi ve bakıcılığı, ahşap oymacılığı gibi kurslar verilip sertifika sahibi olmaları sağlanacak. Tüm bu kurslar Halk Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yapılarak, sertifikalı eğitmenler tarafından verilecek. Ayrıca gönüllüler Kur’an kursları, tefsir–fıkıh çalışmaları, kitap okuma kampanyaları organize edilecek. Eğitimlere katılan kursiyerler için il içi ve il dışı gezi programları, piknikler, çeşitli sosyal etkinlikler yapılacaktır. Ayrıca birçok farklı seminer/konferans tertip edilecek okuma kampanyalarının devamı sağlanacaktır.

HABERE YORUM KAT